15 sierpnia - co to za święto?
Święto Matki Boskiej Zielnej i święto Wojska Polskiego to dwa święta, które przypadają 15 sierpnia. Obchodzi się je w Polsce co roku. Święto Matki Boskiej Zielnej, a właściwie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, to święto kościelne. Natomiast święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, nazywane także świętem Wojska Polskiego, jest uroczystością państwową.
Przypomnijmy również, że święto 15 sierpnia to dzień wolny od pracy. Oznacza to, że większość sklepów oraz urzędy i instytucje będą zamknięte.
Święto kościelne 15 sierpnia: Matki Boskiej Zielnej [Co to za święto - 15 sierpnia 2018]
15 sierpnia Matki Boskiej Zielnej
Dlaczego obchodzimy w Polsce święto Matki Boskiej Zielnej i jakie tradycje się z tym wiążą?
- Oficjalna nazwa święta, które w Kościele katolickim obchodzimy 15 sierpnia, to Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Nazwa Matki Bożej Zielnej to nazwa popularna. To jest jedno z najstarszych świąt kościelnych, mające swój początek w V wieku. W Kościołach wschodnich to święto obchodzone jest dwa tygodnie później i ma inna nazwę: Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny. Niemniej w Kościele katolickim, w niektórych parafiach, w wigilię Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, czyli 14 sierpnia wieczorem, odprawia się mszę św. z procesją z figurą śpiącej Matki Bożej - tłumaczy ksiądz Ryszard Wołowski w rozmowie z gazetawroclawska.pl.
Dlaczego więc święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny nazywamy świętem Matki Boskiej Zielnej? - Wiąże się przede wszystkim z opowieścią o wniebowzięciu. Jest wiele apokryfów, czyli pobożnych opowieści, które w prosty sposób tłumaczą prawdy wiary. I w jednym z takich apokryfów jest piękna opowieść o śmierci i wniebowzięciu Maryi. Otóż gdy Matka Boża umarła, apostołowie chcieli ją pochować. Złożyli ciało w trumnie, ale musieli poczekać, bo Tomasz zwany niedowiarkiem - ten sam, który nie uwierzył w zmartwychwstanie, dopóki nie dotknął rany Chrystusa - spóźnił się. Gdy już wreszcie dotarł, chciał zobaczyć ciało Najświętszej Marii Panny. Gdy otworzono trumnę, nie było w niej ciała Maryi, a jedynie piękne, pachnące lilie i inne kwiaty i zioła. Nazwa Matki Bożej Zielnej ma też związek z porami roku. Połowa sierpnia to czas zbiorów, pierwszych dożynek. Dlatego w tym dniu święci się kwiaty, zboża, zioła i warzywa - wyjaśnia ksiądz Ryszard Wołowski.
15 sierpnia Święto Wojska Polskiego
Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny to nie jedyne święto, które obchodzimy w Polsce 15 sierpnia. To także dzień nazywany świętem Wojska Polskiego, które zostało ustanowione na pamiątkę Bitwy Warszawskiej (nazywanej także Cudem nad Wisłą).
15 sierpnia został ustanowiony świętem Wojska Polskiego na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej.
Jak podaje Wikipedia, Bitwa Warszawska zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i przekreśliła plany rozprzestrzenienia rewolucji na Europę Zachodnią. Kluczową rolę odegrał manewr Wojska Polskiego oskrzydlający Armię Czerwoną przeprowadzony przez Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego, wyprowadzony znad Wieprza 16 sierpnia, przy jednoczesnym związaniu głównych sił bolszewickich na przedpolach Warszawy.
Znaczenie bitwy było tak duże, że wydarzenie to zaczęto nazywać Cudem nad Wisłą i zaczęto obchodzić jako Święto Wojska Polskiego co roku 15 sierpnia.
Oficjalna nazwa tego święta to święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone 15 sierpnia. Wprowadzone zostało ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 r. (Dz.U. z 1992 r. Nr 60, poz. 303), obowiązującą od 13 sierpnia 1992.
Zobacz wideo: Nowe korony na cudownym obrazie
źródło: NTL Radomsko Sp. z o.o./x-news
