Gości zaproszono wielu dlatego jubileuszowe uroczystości odbyły się nie w domu kultury – przy tej placówce „Wrzos” działa - a w sali widowiskowej SP w Sicienku. To tu publiczność oklaskiwała występy.
Na ludową nutę
Z Nakła nad Notecią przyjechały „Nakielanki”, które latem br. także świętowały jubileusz. Pięknie zaprezentowali się „Nadwiślanie” z Czarża, a także grupy śpiewacze „Złoty Wiek” ze Złotnik Kujawskich i „Harmonia” z Górska. Występ zespołu obrzędowego „Łochowianie” zapowiedziała Krystyna Lewicka-Ritter, znana regionalistka związana przed laty z zespołem „Wrzos”, a obecnie śpiewająca w zespole z Łochowa.
Nie było oceny jury, ani wyłaniania zwycięzcy. Każda z występujących grup otrzymała od organizatorów podziękowanie i płaskorzeźbę autorstwa Andrzeja Brzóski, rzeźbiarza z Mroczy.
W przerwach występów posłuchać można było gawęd. Tomasz Pasieka z Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle mówił o stroju krajeńskim. Krystyna Mielczarska z Izby Tradycji Kujaw powiadała jak to kiedyś na Kujawach było. Z kolei Andrzej Skupniewicz z Chełmna pochylił się nad folklorem Ziemi Chełmińskiej.
To Cię może również zainteresować
Dla uczestników przeglądu zorganizowano także warsztaty taneczne. Pilotował je Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.
W dorobku płyty i medal
Gromkimi brawami nagrodzono w Sicienku popis w wykonaniu zespołu „Wrzos”. Jubilaci wystąpili w nowych, pięknie haftowanych krajeńskich strojach ufundowanych z okazji 15-lecia przez władze gminy.
Wydano też specjalny folder przypominający najważniejsze sukcesy. A jest ich niemało. Zespół z Sicienka ma na koncie m. in. dwie płyty – z utworami ludowymi i patriotycznymi oraz z kolędami. Za swą działalność w grudniu ub. r. otrzymał medal od władz województwa za zasługi dla kultury regionu. Trudno zliczyć pierwsze miejsca zdobyte na festiwalach piosenki ludowej i patriotycznej. Doceniany jest też w rodzinnej miejscowości.
- To wizytówka naszej gminy – zapewnia Magdalena Stężewska, dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki w Sicienku.
- Dziękuję, że jesteście z nami podczas najważniejszych wydarzeń, że jesteście częścią naszego dnia codziennego. Tym kolorytem – mówił wójt Piotr Chudzyński winszując zespołowi.
Z gratulacjami pospieszył też starosta bydgoski Piotr Kozłowski. - Wspaniałych, kolejnych lat działalności. Sam jestem kujawiakiem, ale wiem, że znajdujemy się na Krajnie. Gmina Sicienko leży na styku kultur. I to na pewno wzbogaca.
Mieszkańcy dumni
- Jestem dumna bo w zespole „Wrzos” jest aż pięć mieszkanek naszej wsi – podkreślała Violetta Badziągowska, sołtys Zielonczyna wręczając jubilatom wielkiego anioła.
Podarków podczas ludowej imprezy w Sicienku było zresztą więcej np. przedstawiciel ODR Minikowo zaprosił panie do Centrum Dziedzictwa Kulinarnego i Turystyki Wiejskiej na jednodniowe warsztaty kulinarne. - Bo żeby śpiewać trzeba najpierw dobrze zjeść – żartował.
Minione lata działalności „Wrzosu” wspominali byli członkowi zespołu i osoby z nim związane.
- To była piękna przygoda, która poprowadziła mnie gdzieś daleko. Powiedziano tu, że zespół liczy obecnie 26 osób. Cieszę się, bo gdy ja prowadziłam „Wrzos” bywały chwile, gdy osób śpiewających było mniej niż 15. To radość, że ich przybywa oraz że mogłam oddać zespół w dobre ręce – mówiła podczas jubileuszu, nie kryjąc wzruszenia, Joanna Kalka, była kierownik „Wrzosu”.
