Już czwarty raz Lasy Państwowe przygotowały akcję „Choinka dla życia” promującą ideę honorowego krwiodawstwa. W jej poprzednich edycjach, każdego roku, leśnicy przekazali ok. 5 tys. świątecznych drzewek Honorowym Dawcom Krwi. Podobnie jak w ubiegłych latach, akcja odbędzie się w wielu punktach w całej Polsce. W naszym regionie będą to:
- Bydgoszcz: RCKiK ul. Markwarta 8 -w godz. 7.30-15,
- a Brodnica: TO ul. Wiejska 12b, w 7.30-11.30,
- Grudziądz: TO ul. Szpitalna 5 - w godz. 7.30-12.30,
- Toruń: TO ul. Gagarina 212-216, w godz. 7.30-17.30,
- Włocławek: TO ul. Lunewil 15, w godz. 7.30-17.
Liczba drzewek w każdym z punktów jest ograniczona. W zależności od placówki, wydawane będą żywe drzewka (Bydgoszcz, Toruń) lub vouchery (pozostałe TO) uprawniające do odbioru choinki w nadleśnictwie.
Podzielmy się krwią
- Święta to też czas refleksji i dzielenia się swoimi przemyśleniami. Zanim jednak podzielimy się opłatkiem, możemy również podzielić się czymś absolutnie bezcennym – krwią – stanowiącą najcenniejszy dar, jaki człowiek może podarować drugiemu człowiekowi. Dar, który może uratować komuś życie. Dla nas, leśników, niesienie wsparcia wszystkim tym, którzy jej potrzebują stanowi element misji, która przyświeca każdemu z nas w codziennej pracy - przekonuje Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych.
Sebastian Twaróg, p.o. dyrektora Narodowego Centrum Krwi, dodaje:
– Cieszę się, że kolejny raz społeczność leśników otacza wdzięcznością wyjątkową grupę społeczną – Honorowych Dawców Krwi. Podziękowania za ofiarowaną honorowo krew w postaci żywego drzewka z pewnością umilą krwiodawcom ten szczególny bożonarodzeniowy czas spędzany w gronie najbliższych.
10 minut i pomożesz
By móc oddać krew i jej składniki należy spełnić następujące warunki:
- wiek pomiędzy 18. a 65. rokiem życia,
- waga co najmniej 50 kg,
- w ciągu ostatnich 4 miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała, zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii) oraz nie poddano się leczeniu krwią lub jej składnikami.
Samo pobranie 450 ml krwi pełnej (tyle pobiera się jednorazowo) trwa ok. 10 minut. Jednak zanim oddamy krew czeka nas wypełnienie ankiety kwalifikującej do honorowego oddania krwi, rejestracja oraz badanie i wywiad lekarski.