18. południk przechodzi przez środek Starego Rynku

  18. południk przechodzi przez środek Starego Rynku

  Maciej Kulesza

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Obie konstrukcje symbolizują przechodzący tam 18. południk. Turysta, niestety, o tym nie będzie wiedział.

  Obie konstrukcje symbolizują przechodzący tam 18. południk. Turysta, niestety, o tym nie będzie wiedział. ©Maciej Kulesza

  Przez centrum Bydgoszczy przebiega 18. południk długości geograficznej wschodniej. W mieście są dwa symboliczne miejsca, które o tym informują - niestety, tylko wtajemniczonych, nie są bowiem oznakowane.
  Obie konstrukcje symbolizują przechodzący tam 18. południk. Turysta, niestety, o tym nie będzie wiedział.

  Obie konstrukcje symbolizują przechodzący tam 18. południk. Turysta, niestety, o tym nie będzie wiedział. ©Maciej Kulesza

  Pierwszy postument od kilkudziesięciu lat stoi na ogrodzonym terenie Śluzy Miejskiej przy ul. Marcinkowskiego. Na słupie z czerwonej cegły od strony śluzy znajdziemy nieczynny kran, a na szczycie słupa kulę ziemską, po której, tnąc niebieskie fale, płynie żaglowiec z polską flagą.

  Satelita ma inne zdanie


  (fot. Maciej Kulesza)

  Czy postument faktycznie znajduje się dokładnie w punkcie, przez który przebiega 18 południk? Nie! GPS wskazuje wyraźnie: 53o07'35.80''szerokości geograficznej północnej, 17o59'46.01''E długości geograficznej wschodniej. Jest to więc tylko symboliczne miejsce.

  Drugi postument stoi na Wyspie Młyńskiej, tuż przy Białym Spichrzu. Przestrzenny model kuli ziemskiej z południkami, równoleżnikami i symbolicznym oznaczeniem kierunków świata "N" i "S" ustawiono na kamieniu.

  Niestety, chodniczek z granitowej kostki ułożony pod pomnikiem na symbolicznie wyznaczonej linii przebiegu południka to za mało, aby zdradzić mieszkańcom, a tym bardziej turystom, znaczenie postumentu. Dla wielu pozostanie tylko rzeźbą.

  Chcemy tabliczki  Doskonałą szansą, by to zmienić i lepiej go oznakować, byłoby zakończenie rewitalizacji Wyspy Młyńskiej. Asystent prezydenta miasta Jerzy Woźniak twierdzi jednak, że postument jest dziś lepiej wyeksponowany niż przed pracami remontowymi. - Niewykluczone, że obiekt ten doczeka się w przyszłości tabliczki. Konkretnych planów na razie jednak brakuje.

  Tak jak w pierwszym przypadku, postument jedynie symbolicznie wskazuje na 18 południk. Według pomiarów GPS stoi on na 53o07'23.56''szerokości geograficznej północnej i 17o59'51.35'' długości geograficznej wschodniej.

  Południk pod rynkiem

  A gdzie naprawdę jest słynny 18 południk? Przebiega on kilkaset metrów na wschód, przez płytę Starego Rynku. Ten ewenement na skalę kraju być może znajdzie swoje zastosowanie w niedalekiej przyszłości, kiedy miasto odnowi płytę przed ratuszem.

  - Pojawił się pomysł, by w projektach rynku zaakcentować istnienie 18 południka - mówi architekt miejski Robert Łucka. Tymczasem jedynie cykliczny Festiwal Wodny Ster na Bydgoszcz - 53 N, 18 E korzysta z geograficznej ciekawostki.

  - Pasjonatów geografii nie ma chyba aż tak wielu, by warto było jeszcze bardziej skupiać się przy promocji miasta na 18 południku - mówi Jerzy Woźniak.

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (4) forum.pomorska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wiadomości z Bydgoszczy