W latach 70. i 80. barcińskie blokowisko się rozbudowywało. Stawiano coraz to nowe bloki. Mieszkańcy zaczęli się "dusić" wśród przybywających wokół ścian. Zaczęli domagać się ziemi, na której mogliby sadzić kwiatki, drzewa owocowe, wypoczywać po pracy. Naczelnikiem Urzędu Miasta i Gminy w Barcinie był wówczas Edmund Kaczmarek. Skrzętnie odnotowano ten fakt w działkowej kronice. Władze podjęły decyzję o utworzeniu działek w Barcinie i Wolicach w 1985 roku.
Ziemia z kopalni
Wybrano teren bagienne należące do krotoszyńskiego PGR-u. Żeby cokolwiek w przyszłości na tej ziemi wyrosło, trzeba było nawieźć gruz oraz olbrzymią ilość ziemi. Wożono ją z pobliskiej kopalni w Bielawach. Były miejsca, w których pokrywa nawiezionej ziemi miała więcej niż metr grubości.
Urząd Miasta i Gminy zorganizował spotkanie z pracownikami największych zakładów pracy zainteresowanych otrzymaniem działek. Prezesem zarządu komisarycznego został Stanisław Rydlewski. Działki przydzielono chętnym drogą losową. W czerwcu 1985 roku działkowicze wybrali nowy zarząd i zdecydowali, że ich ogródki będą miały na imię "Bartek".
24 wyróżnienia
Obecnie na "bartkowym" terenie znajdują się 162 działki. Jest plac zabaw i domek dla muzyków. Działkowicze często spotykają się na piknikach, biesiadach przy muzyce, ogrodniczych dożynkach. Wybierają najpiękniejsze ogródki, organizują akcje sprzątania świata.
Przez "prezesowe stołki" przewinęło się kilka osób. Po Stanisławie Rydlewskim "Bartkiem" kierował Ryszard Mareczek i Grażyna Szafrańska. Od 1994 roku do dziś nieustannie prezesuje Zenon Lewandowski. Aktualnie współpracuje z zarządem w następującym składzie: Czesław Tabaczyński, Henryk Grocki, Wioletta Tańska, Aleksander Nadolny (gospodarz), Teresa Światowy i Wanda Ochman.
Podczas sobotnich urodzin były konkursy dla dzieci, zabawa przy muzyce zespołu "Julita" z Inowrocławia, biesiada przy grochówce. 24 najaktywniejszych działkowiczów otrzymało specjalne odznaczenia.
