Tegoroczny, 20. już Światowy Zjazd Kaszubów w Luzinie połączyły dwa jubileusze - 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę i 20-lecie zjednoczenia Kaszubów w granicach jednego województwa. Wydarzenie objął swoim patronatem prezydent RP Andrzej Duda, który wraz z Pomorzakami świętował te jubileusze w sobotę w Luzinie.
- To 100-lecie jakże ważne dla mieszkańców tej ziemi, jakże ważne dla braci Kaszubów mieszkających dzisiaj przecież w tak wielu miejscach na świecie - mówił prezydent Duda. - Słyszymy w Ameryce Południowej, w Ekwadorze, w Ameryce Północnej. Wszędzie można spotkać ludzi, którzy swoimi korzeniami, swoją tradycją rodzinną, wrośli i wyrośli z tej ziemi. Ziemi pięknej, niezwykłej, ziemi polskiej. Polskiej dzięki wam, waszym pradziadom i wielkiej tradycji (...).
Zobacz zdjęcia: 20. Światowy Zjazd Kaszubów w Luzinie za nami. Kolejny za rok w Chojnicach! [zdjęcia]
Czemu służą zjazdy? - Odbywają się one w różnych miejscach Kaszub, na całym Pomorzu. W ten sposób łączą wszystkie ziemie kaszubskie - powiaty i gminy - ze sobą. Dają pełen przegląd kultury kaszubskiej, życia kaszubskiego na całym Pomorzu - wyjaśniał obecny w Lu-zinie Ryszard Tusk, członek oddziału bydgoskiego ZKP. - Są poświęcone przede wszystkim sprawom kaszubskim, tej specyficznej społeczności. Są przez to niepowtarzalne.
- Prawie zawsze jesteśmy obecni na zjazdach - mówił Edmund Węsierski, prezes grudziądzkiego oddziału ZKP. Part (czyli oddział po kaszubsku) w lutym obchodził 18-stą rocznicę założenia. - Moi rodzice i najbliżsi pochodzą z tych stron - z Kościerzyny, Stężycy i Tczewa.
Pan Edmund z przyjemnością wraca w rodzinne strony. Pytany o kolejny zjazd zapewniał, że: - W Chojnicach, za rok, na pewno będziemy.
Kociewiacy też będą zjeżdżać
- Wzorujemy się na Kaszubach w różnych dziedzinach, i jeśli chodzi o zjazdy, żeby zebrać się i poświętować, też - zdradziła nam w sobotę prof. Maria Pają-kowska-Kensik, regionalistka kociewska. Okazuje się, że Ko-ciewiacy będą mieli też takie swoje święta. To głównie inicjatywa Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, a dokładniej oddziałów w Pelpinie i Tczewie, ale również innych towarzystw.
Zlot odbędzie się w duchowej stolicy Kociewia - w Piasecznie (powiat tczewski) już 25 sierpnia. Jak wyjaśniała regionalistka, to miejsce kultu Matki Bożej Piaseckiej.
W tym roku przypada też 50. rocznica koronacji przez papieża Jana Pawła II tamtejszej figury Matki Bożej Piaseckiej - Władczyni Kociewia. Tu również odbywają się przeglądy zespołów kociewskich.
- To wszystko wykorzysta-no, żeby odbyły takie pierwsze „Walne Plachandry Kociewskie”. „Plachandry” w miejscowej gwarze oznaczają wyjście z domu przed siebie, w poszukiwaniu ciekawych rzeczy, tak jakby do końca nie ujawniając swojego miejsca, gdzie się idzie. Liczymy na Kociewiaków z różnych stron - mówiła pani profesor.
Co będzie na takich zjazdach? Między innymi występy różnych zespołów, konkursy - np. będzie wybierana „Perełka Kociewia” (spośród młodych ludzi, którzy robią coś nadzwyczajnego i są zapowiedzią, że będą nadal to robić). Będzie też wybrany Ambasador Kociewia.
Zobaczcie również: Gdańsk. X Zjazd Kaszubów - część I galerii
Organizatorami „Plachandrów” są trzy powiaty tczewski, starogardzki i świecki.
W 2020 r. trzeci taki zjazd Kociewiaków odbędzie się w Grucznie koło Świecia.
Tradycja zatoczy krąg
W sobotę poznaliśmy miejsce przyszłorocznego Zjazdu Kaszubów. Równo po 20 latach, odbędzie się on ponownie w Chojnicach. Już dziś zachęcamy Czytelników, by wybrali się wtedy do tego miasta. Oprócz dobrej muzyki, nigdy nie braknie rękodzielników z najdalszych zakątków regionu i przysmaków kaszubskiej kuchni.
Wideo - "Nie ma Kaszub bez Polonii i bez Kaszub Polszczy". Andrzej Duda na 20. Światowym Zjeździe Kaszubów
Wideo: X-news/Tvn24