Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

21 czerwca Włocławek wypełni się muzyką

Łukasz Daniewski
Jeszcze tylko do piątku można zgłaszać się do udziału w tegorocznym "Święcie muzyki".

W czerwcu Włocławek po raz drugi włączy się do akcji organizowanej pod hasłem Święto Muzyki. Jest to cykliczna impreza odbywająca się na całym świecie 21 czerwca, pierwszego dnia lata wymyślona w roku 1981 przez Marcela Landowskiego - francuskiego kompozytora polskiego pochodzenia.

Święto Muzyki, organizowane początkowo tylko we Francji, stało się znaczącym, europejskim wydarzeniem artystycznym. Każdego roku szkoły muzyczne, kluby muzyczne, ośrodki kultury, organizacje pozarządowe, puby, kawiarnie jak również prywatne osoby na całym świecie, organizują w czerwcu ogólnodostępne koncerty.

Oryginalna nazwa w języku francuskim, "Fête de la Musique" jest grą słów, homofonem wyrażenia "Faites de la musique!" (pol. Róbcie muzykę!), które stało się przewodnim zawołaniem do uczestnictwa w imprezie.

Święto Muzyki ma na celu promocję muzyki w dwojaki sposób: zachęca ona muzyków do spontanicznego wyrażenia się na ulicach miast i w miejscach publicznych, dzięki organizowanym licznym darmowym koncertom i spontanicznym występom amatorów jak i rofesjonalistów, daje szerokiej publiczności dostęp do muzyki każdego rodzaju i stylu (muzyka klasyczna, jazz, rock, poezja śpiewana, chór, muzyka elektroniczna, etno itd..)

Muzyka jest tu motywem uniwersalnym łączącym ludzi w różnym wieku, o różnym pochodzeniu, religii i statusie społecznym. Akcja skierowana jest zarówno do amatorów jak i tych zajmujących się muzyką zawodowo.

Ideę imprezy określa "Międzynarodowa Karta Zasad":
1. Święto odbywa się cyklicznie, na całym świecie, 21 Czerwca każdego roku, w dniu przesilenia letniego.

2. Święto nie jest festiwalem ("Muzyka wszędzie, koncert nigdzie!"), lecz celebrowaniem muzyki 'na żywo' w celu ukazania jej siły, różnorodności i bogactwa poprzez uwzględnienie wszystkich rodzajów i nurtów muzycznych. Publiczność, występująca tu w charakterze przechodnia, ma często możliwość posłuchania i odkrycia muzyki, której nigdy normalnie by nie doświadczyła. Każdy kto ma ochotę być częścią przedsięwzięcia, może uczestniczyć aktywnie (jako muzyk lub koordynator) lub biernie.

3. Święto jest wezwaniem do spontanicznego i nieodpłatnego uczestnictwa, zaadresowanym do osób indywidualnych jak i wszelkich instytucji (stowarzyszenia, szkoły, kościoły, kluby, teatry, domy kultury, ogniska itp.) w celu umożliwienia im wolnego wyrażenia się publicznie.

4. Wszystkie koncerty są bezpłatne dla publiczności.

5. Święto z założenia jest impreza plenerową, która odbywa się w każdym możliwym miejscu danego miasta (ulice, deptaki, parki, korytarze, podwórza, bramy itp.), lecz nie wyklucza również miejsc zamkniętych (niesprzyjająca pogoda, cisza nocna itp..), jeśli respektują one zasadę wolnego i nieograniczonego wstępu. Święto jest też okazją do otwarcia dla muzyki miejsc, w których z reguły nie jest wykonywana "na żywo" (muzea, szpitale, więzienia, urzędy..)

6. Święto jest dniem wyjątkowym zarówno dla muzyków jak i publiczności. W zamierzeniu jest ruchem społecznym, który za pomocą koordynatorów-wolontariuszy ma promować praktykę muzyczną; muzykę na żywo. Wszystko odbywa się na zasadzie nie komercyjnej, tj. bez sponsora komercyjnego, a organizatorzy i koordynatorzy, działają społecznie. Niezbędne koszty ogólne pokrywane są przez lokalne organy władzy państwowej lub samorządowej, przedstawicielstwa innych krajów (np. ambasady) lub organizacje i instytucje niekomercyjne (stowarzyszenia, fundacje, domy kultury itd..).

7. Organizatorzy zobowiązani są respektować powyższe zasady w celu zostania uwzględnionym w oficjalnym programie "Międzynarodowego Święta Muzyki".

Zgłoszenia do 15 maja przyjmuje Małgorzata Ziółkowska, naczelnik Wydziały Kultury UM, tel. 054 414-42-06, Zielony Rynek 11/13, pokój 208.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska