https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

24 godziny

     Sejm uchwalił ustawę o klęskach żywiołowych
     
Sejm uchwalił w piątek ustawę o stanie klęski żywiołowej. Określa ona m.in. działania organów władzy publicznej oraz ograniczenia praw i wolności człowieka w czasie trwania takiego stanu. Za przyjęciem ustawy głosowało 400 posłów, przeciw było 3, jedna osoba wstrzymała się od głosu. Według ustawy, stan klęski żywiołowej można wprowadzić by zapobiec lub usunąć skutki katastrof naturalnych lub awarii technicznych. Za klęskę żywiołową uznaje się taką, której skutki zagrażają życiu lub zdrowiu wielu osób, mieniu "w wielkich rozmiarach", albo środowisku na znacznych obszarach.
     Podpisy w obronie ziemi
     81 posłów podpisało się pod deklaracją sprzeciwu wobec sprzedaży polskiej ziemi cudzoziemcom. Inicjatorem akcji zbierania podpisów w Sejmie w tej sprawie był wiceszef klubu LPR Gabriel Janowski. Sygnatariusze deklaracji wyrazili poprzez podpis "gotowość do podejmowania działań w obronie polskiej ziemi". Deklaracja została doręczona wszystkim posłom do skrytek. Podpisane deklaracje zbierane były w Sejmie przy specjalnym stoliku.
     Dymisja dyrektora kopalni "Halemba"
     
Dyrektor kopalni "Halemba" w Rudzie Śląskiej Wojciech Zasadni zrezygnował ze stanowiska - poinformował w piątek PAP rzecznik Rudzkiej Spółki Węglowej Marian Mazur. "Swoją dymisję dyrektor tłumaczył sytuacją, jaka wytworzyła się w "Halembie" i wokół tej kopalni" - powiedział Mazur. Przeprowadzona w niej kilka dni temu kontrola wykazała szereg nieprawidłowości: przy prowadzeniu robót górniczych, eksploatacji maszyn i urządzeń; nieścisłości w prowadzeniu dokumentacji i błędy w organizacji pracy. Jak podkreślał Wyższy Urząd Górniczy, podobne uchybienia wykazują inspekcje w innych kopalniach i nie można mówić, by "Halemba" była pod tym względem najgorsza.
     6 lat więzienia za porwanie dla okupu
     Na 6 lat więzienia skazał w piątek białostocki sąd mężczyznę oskarżonego o udział w porwaniu biznesmena dla okupu. Wpadł w czasie próby odbioru pieniędzy. W czasie strzelaniny został ranny, jego kompani zbiegli. Wyrok nie jest prawomocny, obrońca zapowiedział apelację. Sąd podjął decyzję o zwolnieniu skazanego z aresztu.
     Ochroniarze skazani za śmiertelne pobicie
     Sąd Okręgowy w Olsztynie skazał w piątek na kary od siedmiu do dwóch lat więzienia pięciu ochroniarzy z olsztyńskiej dyskoteki za śmiertelne pobicie 23-letniego Arkadiusza K. Do zdarzenia doszło we wrześniu 2000 r. Ochroniarze interweniowali w bójce w największej olsztyńskiej dyskotece "Come In", następnie wyprowadzili awanturujących się na zewnątrz, gdzie rozpoczęła się kolejna bijatyka. W wyniku pobicia przez ochroniarzy po czterech dniach w szpitalu zmarł 23-letni Arkadiusz K. Sąd skazał ochroniarzy - Przemysława W. na siedem lat więzienia, Macieja P. na sześć lat więzienia, Piotra D. na pięć lat, Dariusza J. na dwa i Witolda W. również na dwa lata.
     Zwłoki kobiety w miejscu wypalania trawy
     
Wypalanie traw mogło być przyczyną śmierci 75- letniej mieszkanki miejscowości Szewna (Świętokrzyskie), której zwłoki znaleziono w piątek rano na wypalonej ziemi. "Prokurator i biegły lekarz wykluczyli udział osób trzecich w śmierci kobiety. Była raczej zdrowa, możliwe, że otoczona przez ogień i dym nie zdołała uciec. Przyczyny śmierci ustali sekcja zwłok" - powiedziała PAP rzeczniczka policji w Ostrowcu Świętokrzyskim, Ewa Malowańska. Kobieta wyszła z domu w czwartek wieczorem po chrust.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska