https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

24 godziny

     Sprawy idą w złym kierunku
     
67 proc. respondentów CBOS ocenia, że sprawy w Polsce idą w złym kierunku - to 3 punkty proc. mniej niż przed miesiącem. 19 proc. uważa, że ogólna sytuacja w kraju idzie w dobrą stronę. Poprawiły się też ogólne prognozy rozwoju sytuacji. Według ankieterów CBOS, poprawiły się też opinie o sytuacji politycznej - o 4 punkty spadł odsetek ocen negatywnych, a oceny pozytywne i "średnie" wzrosły o 2 punkty. Dziś 42 proc. Polaków ocenia obecną sytuację polityczną jako złą, 39 proc. - jako przeciętną, a 8 proc. twierdzi, że jest ona dobra.
     Kolejne zatrzymania w sprawie łódzkiej ośmiornicy
     
Łódzcy policjanci zatrzymali dziewięć osób podejrzanych o udział w zorganizowanym związku przestępczym o charakterze zbrojnym, który dokonywał m.in. zabójstw na zlecenie oraz produkował i przemycał narkotyki. To kolejne zatrzymania w sprawie grupy, która stanowiła tzw. zbrojne ramię łódzkiej ośmiornicy.
     Janik: raport nt."Jas-Mos" niepełny
     
Minister spraw wewnętrznych i administracji Krzysztof Janik zapowiedział od wtorku kontrole w losowo wybranych kopalniach. Za niepełny minister uznał przedstawiony w poniedziałek raport komisji, wyjaśniającej przyczyny tragedii w kopalni "Jas-Mos", gdzie w lutym wybuch pyłu węglowego zabił 10 górników. Janik chce stworzyć "szeroki front walki z różnego rodzaju wypaczeniami" procedur bezpieczeństwa w górnictwie.
     Prezydent podpisał ustawę o klęskach żywiołowych
     
Wczoraj w Pałacu Prezydenckim prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Aleksander Kwaśniewski podpisał uroczyście ustawę o klęskach żywiołowych.
     Coraz większe pożary w parkach narodowych
     
65 hektarów łąk i trzcin spłonęło w dwóch pożarach na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego -poinformowała w poniedziałek straż pożarna. Ekolodzy oceniają, że w takich przypadkach dużo większe od strat materialnych są straty w przyrodzie. W ogniu giną małe zwierzęta, a pożar niszczy miejsca bytowania rzadkich gatunków, zwłaszcza ptaków.
     Nowe dokumenty wywiadu polskiego
     
Dwie teczki dokumentów wywiadu polskiego z lat II wojny światowej, pochodzące z archiwów brytyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, przywiozła z Londynu szefowa Archiwów Państwowych prof. Daria Nałęcz. "Są to dokumenty do niedawna opatrzone klauzulą najwyższej tajności, przechowywane w archiwach brytyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, a teraz udostępnione do badań historycznych. Dotyczą organizacji i pracy wywiadu radiowego w latach 1940 i 1944- 45. Teraz zajmą się nimi nasi historycy" - powiedziała w poniedziałek PAP prof. Nałęcz.
     Przesiedleni wyrażają wdzięczność Kwaśniewskiemu
     Związek Deportowanych Ukraińców we Lwowie podziękował wczoraj prezydentowi Aleksandrowi Kwaśniewskiemu za jego niedawny list w sprawie Akcji Wisła. W ramach tej akcji komunistyczne władze przymusowo przesiedliły po wojnie ponad 140 tysięcy Ukraińców z południowo-wschodniej Polski na Ziemie Odzyskane.
     Prokurator Hop zapowiada proces przeciwko "Newsweekowi"
     
Katowicki prokurator apelacyjny Jerzy Hop zapowiedział w poniedziałek po spotkaniu z minister Barbarą Piwnik proces przeciwko dziennikarzom "Newsweeka", którzy napisali, że wydaje więcej niż zarabia. Hop odrzuca zarzuty. Poniedziałkowy "Newsweek" napisał, że prok. Hop wydaje więcej niż zarabia, mieszka w luksusowym mieszkaniu w dzielnicy willowej Rybnika, on i jego żona - nauczycielka - jeżdżą luksusowymi samochodami.
     Wyroki za kradzież rzeźby z grobu Tadeusza Kantora
     
Inicjator kradzieży rzeźby chłopca z grobu Tadeusza Kantora został skazany na rok i dziewięć miesięcy więzienia; jego pomocnik - na dwa lata w zawieszeniu. Obydwaj dobrowolnie poddali się karze - dowiedziała się PAP w krakowskim Sądzie Rejonowym. 41-letni Jerzy J. i jego 19-letni pomocnik Łukasz P. zostali oskarżeni o ograbienie grobowca rodziny Kantorów i zniszczenie rzeźby z brązu wartej 70 tysięcy zł, a także kradzież rzeźb, wartych po kilka tysięcy złotych, z dwóch pobliskich grobowców.
     Różaniec przed ambasadą Izraela w Warszawie
     
Różaniec odmówili przed ambasadą Izraela w Warszawie uczestnicy demonstracji zorganizowanej przez Młodzież Wszechpolską. Protestujący modlili się i pokojowo demonstrowali przeciw działaniom Izraela. W pikiecie uczestniczyło ok. 20 osób z Młodzieży Wszechpolskiej i ok. 60 starszych - emerytów i rencistów.
     Pracownicy Fabryki Kabli blokowali trasę poznańską
     
Kilkuset związkowców z Fabryki Kabli w Ożarowie przez ponad dwie godziny blokowało w poniedziałek trasę poznańską, chodząc w kółko po skrzyżowaniu. Co jakiś czas przepuszczali czekające w korku samochody. "Protestujemy w ten sposób przeciwko likwidacji zakładu" - powiedział PAP wiceprzewodniczący mazowieckiej "Solidarności" Arkadiusz Śliwiński. "Paraliżu ruchu nie było" - powiedział Dariusz Janas, rzecznik stołecznej policji.
     Happening przeciwko oglądaniu telewizji
     
"Telewizja to religia" - takie hasło wznosili w poniedziałek w Łodzi przeciwnicy spędzania wolnego czasu przed telewizorem. Happeningiem w centrum miasta kilkunastu młodych ludzi zainaugurowało ogólnoświatowy "Tydzień bez telewizji".

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska