Wybrano projekt ołtarza papieskiego
Wczoraj komitet organizacyjny pielgrzymki w Krakowie wybrał projekt papieskiego ołtarza, który stanie na Błoniach. Projekt autorstwa Krzysztofa Ingardena będzie miał bardzo prostą formę. Ołtarz razem z wieńczącym go krzyżem będzie miał około 17 m wysokości. Podest, na którym zasiądzie papież, znajdzie się na wysokości 4,10 m. Miejsca dla biskupów i zaproszonych gości umieszczone będą niżej, tak by postać Ojca Świętego była dla wszystkich widoczna.
Porozumienie w sprawie Kodeksu pracy
Szefowie OPZZ, Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych i Związku Rzemiosła Polskiego porozumieli się w sprawie zmian w Kodeksie pracy wniesionych przez rząd do Sejmu. Szefowie zaproponują swoim organizacjom: OPZZ, PKPP i ZRP, by zaakceptowały rządowe zmiany z wyłączeniem kilku punktów. Szefowie nie zgadzają się m.in. na ograniczenie stosowania układu zbiorowego pracy do okresu innego niż uzgodniony przez strony tego układu (obecnie wypowiedziany układ zbiorowy obowiązuje do momentu podpisania nowego, a rząd proponuje, by wypowiedziany układ przestawał obowiązywać po pół roku).
Ograniczenie przynależności do partii konstytucyjne
Zakaz zrzeszania się w partie polityczne w takich instytucjach jak np. prokuratura, wojsko, policja, straż graniczna, Urząd Ochrony Państwa czy NIK jest zgodne z konstytucją - orzekł wczoraj Trybunał Konstytucyjny. Konstytucję łamią zaś przepisy ustawy o Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. W ustawie znajduje się zapis, że członkowie KRRiT na czas swojej działalności zawieszają swoją działalność partyjną, konstytucja natomiast mówi wprost o zakazie partyjności przez członków Krajowej Rady.
Sąd nie wydał szefom Colloseum listów żelaznych
Właściciel Colloseum Józef Jędruch i wiceprezes tej spółki Piotr Wolnicki nie otrzymają listów żelaznych, gwarantujących, że odpowiadaliby oni z wolnej stopy. Wydania takich dokumentów odmówił wczoraj Sąd Okręgowy w Katowicach. Obaj podejrzani o wyłudzenie 345 mln zł ukrywają się od miesiąca, kiedy to sąd postanowił ich aresztować.
Sankcje za tragedię w kopalni "Jas-Mos"
Prawdopodobnie kilkanaście osób poniesie konsekwencje w związku wypadkiem w kopalni "Jas-Mos", gdzie w lutym wybuch pyłu węglowego zabił 10 górników - poinformował wiceprezes Wyższego Urzędu Górniczego (WUG) Jan Szczerbiński. Wczoraj członkowie powołanej przez prezesa WUG komisji, badającej przyczyny i okoliczności tragedii, złożyli swoje podpisy pod końcowym raportem. Teraz dokument trafi na biurko ministra spraw wewnętrznych i administracji, a potem będzie upubliczniony.
MSWiA: wnioski paszportowe w biurach podróży
MSWiA chce, by wnioski paszportowe można było wysyłać pocztą i składać w niektórych biurach podróży. Szef resortu uważa, że będzie to możliwe najprawdopodobniej jeszcze w kwietniu. "Planując wakacje i wykupując wczasy będzie można złożyć przy okazji w biurze turystycznym wniosek paszportowy. Będzie też możliwe wysłanie wniosku listem poleconym" - powiedział Krzysztof Janik, szef MSWiA.
Lustracja Wagnera poczeka na wyrok TK
Proces lustracyjny szefa Kancelarii Premiera Marka Wagnera zaczeka na rozstrzygnięcie przez Trybunał Konstytucyjny, czy nowelizacja ustawy lustracyjnej jest zgodna z prawem. Tak zdecydował wczoraj Sąd Lustracyjny na wniosek zastępcy rzecznika interesu publicznego Krzysztofa Kauby.
