27 rocznica tragedii pod Otłoczynem

  27 rocznica tragedii pod Otłoczynem

  Michał Gajewski

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Na fotografii pomnik upamiętniający tragedię dziesiątek istnień ludzkich. "Jak to w Polsce niestety bywa, metalowe tabliczki imienne zostały

  Na fotografii pomnik upamiętniający tragedię dziesiątek istnień ludzkich. "Jak to w Polsce niestety bywa, metalowe tabliczki imienne zostały skradzione" - ucina bardzo zdegustowany pan Michał z Ciechocinka. ©www.pelnyekran.com

  W najbliższą niedzielę minie już 27 lat od największej w dziejach Polski katastrofy kolejowej pod Otłoczynem.
  Na fotografii pomnik upamiętniający tragedię dziesiątek istnień ludzkich. "Jak to w Polsce niestety bywa, metalowe tabliczki imienne zostały

  Na fotografii pomnik upamiętniający tragedię dziesiątek istnień ludzkich. "Jak to w Polsce niestety bywa, metalowe tabliczki imienne zostały skradzione" - ucina bardzo zdegustowany pan Michał z Ciechocinka. ©www.pelnyekran.com  Widok na lokomotywy z prawej strony miejsca wypadku. Archiwa PKP

  Widok na lokomotywy z prawej strony miejsca wypadku.
  (fot. Archiwa PKP)

  Tragedia pod Otłoczynem miała miejsce 19 sierpnia 1980 roku o godzinie 04:29, kiedy doszło do zderzenia 2 pociągów. W wyniku samowolnego wjazdu przy sygnale "stój" pociągu towarowego z Chojnic, prowadzonego przez Mieczysława Roscheka, doszło do zderzenia czołowego z pociągiem osobowym jadącym z Torunia do Łodzi Kaliskiej.

  W wyniku kolizji całkowicie został zniszczony pierwszy wagon pociągu pasażerskiego, a pozostałe uszkodzone. Śmierć poniosło 67 osób (w tym 65 na miejscu), ranne zostały 64 osoby. Katastrofę przeżył maszynista pociągu osobowego Gerard Przyjemski.

  Na temat katastrofy zapytałem najlepszego specjalisty w dziedzinie kolejnictwa. Grzegorz Petka, onegdaj Bydgoszczanin, autor niezwykle interesującego serwisu KOLEJARZ, nie ma wątpliwości:

  "Definitywne zakończenie tej sprawy jest już już od dawna... Ustalenia, których dokonały dwie komisje i prokuratura są spójne"

  W postanowieniu o umorzeniu śledztwa z 20 października 1980 roku jest min. mowa o sprawstwie katastrofy. Winą obarczono maszynistę z pociągu towarowego:

  (...) działanie Mieczysława Roscheka ocenić należy jako co najmniej lekkomyślne, a ponieważ pozostawało ono w bezpośrednim związku przyczynowym z zaistniałą w dniu 19 sierpnia 1980 roku w kilometrze 99,312 szlaku Toruń - Aleksandrów Kujawski katastrofą kolejową, w konsekwencji uznać go sprawcą tej katastrofy.


  Maszynista pociągu towarowego w momencie katastrofy pozostawał na służbie bez przerwy przez 25 godzin!

  Przyczyną sprzyjająca był brak radiołączności pociągowej a determinującą - przemęczenie maszynisty pociągu towarowego... System, który niedostatecznie kontrolował czas pracy maszynistów i nie eliminował takiego zagrożenia - dodaje pan Grzegorz, obecnie dyrektor d/s bezpieczeństwa ruchu kolejowego w pierwszej brytyjskiej firmie kolejowej w Polsce Freightliner  Siłę zderzenia owego dnia skumulowały dodatkowo ciężkie lokomotywy pociągu pasażerskiego SP45 i pociągu towarowego ST44. Pociągiem osobowym podróżowały osoby jadące z Kołobrzegu, które przesiadły się ze składu relacji Kołobrzeg-Toruń. Wśród ofiar było wiele dzieci i młodzieży wracających z wakacji.

  Rodzi się pytanie, skąd zamiłowanie do tematyki kolejarskiej?

  Korzenie tego zainteresowania są rodzinne... Mój dziadek pracował na kolei... moja matka... ojciec... mnie również we wrześniu stuknie 20 lat jak pracuję w branży. Jeśli chodzi o katastrofę w Otłoczynie - nie ma co szukać niezdrowych sensacji. Uczcijmy pamięć tragicznie zmarłych.- ucina na sam koniec pan Petka.


  Polecam:


  Serwis KOLEJARZ Grzegorza Petki

  Kadry z filmu Tor - reportaż z cyklu Czarny serial

  Szczególne podziękowania należą się dla pana Daniela Zdunczyka z firmy Virtual Magic, za udostępnienie symulacji komputerowej.

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (1) forum.pomorska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Wideo