https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

30 kwietnia opublikowana została ustawa o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów. Za 14 dni wejdzie w życie

(jz)
archiwum
Niecierpliwie czekają na to opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych, którzy od lipca 2013 roku stracili świadczenia pielęgnacyjne. Odzyskają pieniądze za kilka miesięcy.

Spłata z odsetkami

Pieniędzy pozbawiła ich znowelizowana w grudniu 2012 roku ustawa o świadczeniach rodzinnych.

Opublikowane 30 kwietnia przepisy pozwolą im odzyskać pieniądze w wysokości 520 zł miesięcznie.

Nie jest to jednak świadczenie pielęgnacyjne, a zasiłek dla opiekuna. Z tego względu poszkodowani opiekunowie nie uznają, że ustawa ta realizuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego (tak uważa rząd). TK w grudniu 2013 r. uznał, że odebranie części opiekunom świadczeń jest niezgodne z konstytucją.

Od chwili wejścia ustawy w życie, co stanie się 15 maja, instytucje wypłacające świadczenia (gminy lub ośrodki pomocy społecznej) w ciągu 14 dni poinformują osoby, którym w lipcu 2013 roku prawo do świadczenia wygasło (na podstawie art. 11 ust. 3 ustawy o świadczeniach rodzinnych zmienionej 7 grudnia 2012 r.) o możliwości składania wniosku o wypłatę zasiłku dla opiekuna.

Wypłata odbywać się będzie wyłącznie na wniosek. Na jego złożenie są 4 miesiące od wejścia ustawy w życie.

Wypłacone zostaną zaległe pieniądze wraz z odsetkami ustawowymi do dnia wejścia ustawy w życie.

Zobacz także: Mam Downa, ale nie jestem gorszy! [zdjęcia]

Zarejestrowanie w powiatowym urzędzie pracy jako osoba poszukująca pracy lub posiadanie statusu bezrobotnego nie ma wpływu na uprawnienie do zasiłku dla opiekuna w okresie od 1 lipca 2013 do dnia złożenia wniosku.

Gdy o zasiłek dla opiekuna ubiegają się rolnicy, małżonkowie rolników lub domownicy, świadczenie przysługuje im w przypadku zaprzestania prowadzenia przez nich gospodarstwa rolnego albo zaprzestania wykonywania pracy w gospodarstwie.

Czytaj e-wydanie »
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska