Kilka dni temu media obiegła informacja o sytuacji w jednej z poznańskich podstawówek. Miał się w niej odbyć „Dzień Spódniczki”.
Ten, kto chce
Jak podaje radio tok.fm, zabawa miała polegać na tym, że każdy uczeń, który założy tego dnia spódniczkę będzie zwolniony z odpowiedzi. W zabawie mogli brać udział zarówno dziewczynki, jak i chłopcy.
ZOBACZ TAKŻE:Dzień bez stanika, dzień spódnicy czy dzień bez prezerwatywy. Lista dziwnych dni
Pomysł ten nie spodobał się jednak m.in. części rodziców, którzy widzieli w nim propagowanie ideologii gender. Ostatecznie imprezę odwołano, a w okolice szkoły skierowano patrole policyjne, ponieważ dyrektorka szkoły otrzymywała obraźliwe telefony z pogróżkami.
O tym, aby podobne sytuacje miały zdarzyć się w regionie, nic nie wiadomo. Szkoły, które organizują w środę Światowy Dzień Spódnicy, zastrzegają jednak, że w przygotowanych na ten dzień imprezach i konkursach nie należy niczego się dopatrywać. - To tylko zabawa - podkreślają i dodają, że udział w niej jest jak najbardziej dobrowolny.
Światowy Dzień Spódnicy będą świętować m.in. uczniowie VII LO w Bydgoszczy.
- Można powiedzieć, że to już nasza tradycja - mówi Małgorzata Dzięciołowska-Burczy, nauczyciel biblioteki w bydgoskiej „siódemce”. Razem z koleżanką, Iwoną Complak-Kosiak, również nauczycielem biblioteki w VII LO przygotowała atrakcje na tegoroczne święto spódnicy.
O tych świętach nie mieliście pojęcia [zdjęcia]
- Mamy plakaty, gazety i małą wystawę o historii spódnicy: kiedy się pojawiła, jak się zmieniała jej długość, krój itp. - opowiada Małgorzata Dzięciołowska-Burczy. - Zachęcamy dziewczęta, aby założyły w środę spódnice, bo na co dzień zdecydowana większość z nich nosi spodnie. W ubiegłych latach chłopcy zakładali kilty. Słowem, w zabawę może włączyć się każdy, kto tylko ma ochotę. Takie imprezy ocieplają atmosferę w szkole i są potrzebne uczniom. Na przykład, w poniedziałek mieliśmy Dzień Zszarganych Nerwów i uczniowie mogli przyjść w piżamach czy szlafrokach. Gdy obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia licealiści, choć prawie już dorośli, robili sobie selfie z ogromną maskotką, która zawitała do szkoły. Widać, że w tym ciągłym pędzie i stresie takie rozluźnienie bardzo pomaga młodzieży.
Sposób na integrację
Spódnica będzie również bohaterem środy w Zespole Szkół Akademickich we Włocławku. - Święto spódnicy obchodziliśmy w ubiegłym roku i uczniowie świetnie się bawili - opowiada Małgorzata Jóźwiak, nauczyciel geografii i opiekun samorządu szkolnego. - Spódnicę mogą założyć zarówno dziewczyny, jak i chłopcy. Kto ubierze ten element stroju, nie będzie pytany na lekcjach.
Na nagrodę może też liczyć klasa, w której wszyscy uczniowie założą spódnicę. Dla zwycięzców przewidziano pizzę. W ubiegłym roku na podium stanęły dwie klasy, które mogły zajadać się pyszną pizzą.
- Takie zabawy służą integracji uczniów - zauważa Małgorzata Jóźwiak. - Uczniowie muszą się dogadać i zmobilizować wzajemnie, bo mogą wygrać tylko wtedy, spódnicę ubiorą dosłownie wszyscy. Wystarczy, że wyłamie się jedna osoba, a klasa traci szansę na wygraną. Uczniów motywują też wychowawcy, a żeby dać przykład młodzieży, to nauczycielki też ubierają spódnice. Widać, że uczniowie już się szykują na ten dzień. Takie imprezy to okazja, aby się wspólnie pobawić i pośmiać. Wykorzystujemy takie okazje. Mieliśmy, na przykład Dzień Muchy i Krawata. Szkoła jest miejscem zdobywania wiedzy, ale powinna uczyć również nawiązywania relacji społecznych.
- Światowy Dzień Spódnicy obchodzimy w naszej szkole co roku - mówi Magdalena Przybysz, nauczyciel języka polskiego i opiekun samorządu szkolnego w IV LO w Grudziądzu. - Będziemy namawiać dziewczyny, żeby porzuciły swoje jeansy, legginsy, dzwony na rzecz bardziej kobiecej spódniczki. Dziś rzadko po nią sięgają, a szkoda. Tego dnia w szkole odbędą się różne konkursy. Stroje klas oceni specjalna komisja. Na pewno będzie dobra zabawa. Chcemy, aby atmosfera w szkole była przyjazna i aby młodzież dobrze się tutaj czuła.
