"Poszukiwacze historii" w Grudziądzu
Jak już informowaliśmy, w Grudziądzu zrealizowano dwa odcinki popularnego programu telewizyjnego „Poszukiwacze historii”.
To serial o poszukiwaniu śladów historycznych wydarzeń za pomocą wykrywaczy metali. Odcinki nakręcone w Grudziądzu dotyczą Cytadeli i Twierdzy Grudziądz oraz poszukiwań śladów walk toczonych w czasie I i II wojny światowej w lesie komunalnym.
Bunkier w Grabowcu był zakopany przez 80 lat
Współpraca producentów programu z Grudziądzkim Stowarzyszeniem Twierdza układała się tak dobrze, że „Poszukiwacze historii” przyjechali do nas raz jeszcze. Tym razem, aby podjąć się naprawdę niezwykłego zadania: odkopania bunkra, zasypanego na polu w podgrudziądzkim Grabowcu.
Bunkier ten został wybudowany przez Niemców w 1944 r., z myślą o obronie przed nadciągającymi wojskami radzieckimi. Nie został on jednak użyty, bo sowieci szturm na Grudziądz przeprowadzili z innej strony. Bunkier został zasypany ziemią i pozostawał tak przez około 80 lat. Teraz nikt nie wiedział czego się spodziewać.
Hitlerowski bunkier w "stanie deweloperskim"
Do wstępnego odkopania wejścia do bunkra wykorzystano koparkę. Później w ruch poszły saperki i łopaty członków Grudziądzkiego Stowarzyszenia Twierdza oraz gości z zaprzyjaźnionego stowarzyszenia „Kujawska Husaria” z Lipna.
Wejścia do schronu strzegły drewniane, ciężkie drzwi. Składały się z trzech warstw drewna pokrytego smołą, aby nie uległy zniszczeniu.
Pierwszy do środka wszedł Patryk Budziński, prezes Grudziądzkiego Stowarzyszenia Twierdza.
- Emocje były ogromne. Wchodząc do bunkra, w którym nikogo nie było od 80 lat, czułem ciarki na plecach - mówi Budziński.
Patryk Budziński dodaje: - Bunkier jest w stanie - nazwijmy to - deweloperskim. Nie został w pełni wyposażony, nie ma np. ciężkich drzwi wejściowych, bo te pewnie miały się pojawić tuż przed działaniami obronnymi.
Przebieg prac zarejestrowały kamery programu „Poszukiwacze historii”, a na bieżąco komentowali je prowadzący: Marcin Leśniewski i Marcin Wilk.
Oczywiście, prace te były prowadzone za zgodą Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, do którego przesłano też sprawozdanie.
Niestety, krótko po zakończeniu realizacji programu, bunkier został zasypany ze względów bezpieczeństwa.
Sołtys Grabowca: - Chciałbym, aby nasza wieś na tym skorzystała
- Mamy u nas sporo takich umocnień i chciałbym, aby wieś na tym skorzystała - mówi Wojciech Wojtkowiak, sołtys wsi Grabowiec.
Wojtkowiak przygotowuje właśnie ścieżkę edukacyjną prowadzącą po umocnieniach istniejących w Grabowcu i okolicy, z opowieścią o walkach jakie toczyła tutaj 16 Pomorska Dywizja Piechoty.
Na trasie tej ścieżki znajdą się m.in. trzy schrony z 1939 r. zbudowane przez Polaków do obrony przez hitlerowcami oraz bunkry niemieckie z 1944 roku, gdy hitlerowcy przygotowywali się do walki z sowietami.
Tablica informacyjna na temat tych umocnień już niebawem stanie przy świetlicy wiejskiej w Grabowcu.
Kiedy "Poszukiwaczy historii" z Grudziądza zobaczymy w telewizji?
Pierwszy z premierowych programów „Poszukiwacze historii” zrealizowanych w Grudziądzu wyemitowany zostanie już w najbliższy wtorek (29 kwietnia), następny - miesiąc później we wtorek 27 maja. Początek emisji o g. 22.05 na antenie Polsat Play.
Kiedy zobaczymy odcinek z Grabowca? Tego jeszcze nie wiadomo.
Jak "Poszukiwacze historii" odkopywali bunkier w Grabowcu pod Grudziądzem zobaczcie z galerii zdjęć poniżej
Dzieje się w Grudziądzu
