O tym, że zapotrzebowanie na lokale jest nie trzeba przekonywać. Złożono ponad 300 podań o mieszkania komunalne. W miejsce tych, które są realizowane natychmiast pojawiają się nowe.
- Aktualnie wykonano trzeci z kolei budynek, w którym mieści się dziesięć mieszkań, dwa lokalne użytkowe i siedziba BTBS-u (ul. Kościelna - budynek po starej policji - przyp.). Obecnie nasze działania zmierzają ku pozyskaniu funduszy europejskich, na kolejne działania inwestycyjne - mówi Jerzy Lejman, szef BTBS. - Oddaliśmy, w tym roku, do użytku kolejny budynek, w którym znajduje się sześć lokali socjalnych. Na mieszkania komunalne oczekuje około 300 osób - dodaje.
Lista osób jest nowelizowana cały czas. Ile osób z tej listy otrzymało mieszkania? - W ostatnich latach wynajęliśmy ponad 100 mieszkań. Nie powstało tyle nowych, ale dokonujemy zamian mieszkań. Przeprowadzamy zamiany tak, by odzyskiwane mieszkania, te w gorszych staniach przeznaczyć na mieszkania socjalne, te otrzymywane z wyroków. Przybywa takich mieszkań około 10 w roku - wylicza prezes towarzystwa.
O mieszkania stara się wiele osób. Często wskazują, że choć są na liście - lokalu nie otrzymali a pan X lub pani Y cieszą się nowym lokum. - Dobrze, by było zrobić listę osób, które mieszkania otrzymały i przedstawić ją do wglądy - wskazuje Marek Hildebrandt, przewodniczący rady miejskiej. Jak zapewniła radca prawny - nie ma przeszkód, by taką imienną listę przedstawić. Jest to informacja jawna i mieszkańcy mają prawo wglądu w listę. Prezes spółdzielni zapewnił, że listę nazwisk przekaże do biura.
Zaległości, przychody
BTBS zarządza nieruchomościami, wynajmuje lokale, inwestuje w budownictwo mieszkaniowe. W 2008 roku w zarządzie znajdowało się 1207 mieszkań, 47 lokali użytkowych. 39 lokali komunalnych jest własnością miasta, 8 zostało wykupionych i są zarządzane przez wspólnotę mieszkaniową. BTBS wykazuje zaległości z tytułu opłat czynszowych w wysokości 180 tys. złotych (czynsze ściągalne, nieściągalne, zasądzone).
Przychody jakie osiągnęło BTBS na koniec ubiegłego roku wyniosły 3 mln 287 tys. złotych, koszty - 3 mln 226 tys., nadwyżka - zysk ponad 60 tys. złotych. Na inwestycje w budowie wydano ponad 2 miliony złotych, na remonty w budynkach BTBS - ponad 36 tys. złotych, remonty w obiektach miasta - ponad 490 tys. złotych, we wspólnotach mieszkaniowych - 660 tys. złotych.
