MKTG SR - pasek na kartach artykułów

300 plus może nie wystarczyć na wyprawkę. Jak Polacy zarabiają na szkolne wyprawki? Istnieje kilka sposobów finansowania

Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Możliwości dofinansowania wydatków szkolnych jest kilka, ale nie każdy wie, że one w ogóle istnieją.
Możliwości dofinansowania wydatków szkolnych jest kilka, ale nie każdy wie, że one w ogóle istnieją. Krzysztof Kapica/Polska Press
Już niebawem rozpocznie się nowy rok szkolny 2023/2024. Ostatnie tygodnie sierpnia rodzice poświęcają na zakup szkolnych wyprawek. Polacy wiedzą już, że 300 plus z programu „Dobry Start” może nie wystarczyć na wszystkie niezbędne akcesoria. „W tym roku 50 proc. rodziców spodziewa się wydać na wyprawkę dla jednego ucznia do 500 zł. Co trzeci przeznaczy na ten cel nieco więcej: od 501 do 700 złotych, a ponad 20 proc. liczy się z kosztem przekraczającym 700 zł” – pisze Maciej Badowski w Strefie Biznesu. Jak rodzice radzą sobie z tym problemem? Istnieje kilka sposobów.

Spis treści

300 plus nie wystarczy na szkolną wyprawkę?

Sierpień to czas szkolnych zakupów. Dzieci jeszcze cieszą się wolnością, ale rodzice już zastanawiają się, skąd wziąć pieniądze na wszystkie potrzebne pociechom rzeczy.

W tym roku 50 proc. rodziców spodziewa się wydać na wyprawkę dla jednego ucznia do 500 zł. Co trzeci przeznaczy na ten cel nieco więcej: od 501 do 700 złotych, a ponad 20 proc. liczy się z kosztem przekraczającym 700 zł. Z kolei 13 proc. zamknie zakupy szkolne w kwocie do 300 zł – możemy przeczytać na Strefie Biznesu.

Większych wydatków spodziewają się rodzice, którzy muszą stworzyć całą wyprawkę od początku – zakup tornistra czy butów może być sporym obciążeniem dla budżetu domowego. Większość osób nie planuje wydatków większych niż 500 zł na dziecko, jednak w chwili, gdy w rodzinie jest więcej niż jedno dziecko, suma robi się pokaźna.

Jak zdobyć dodatkowe pieniądze na szkolną wyprawkę?

Duża część Polaków kosztem życia rodzinnego zdobędzie pieniądze potrzebne na szkolne przybory.

Większość rodziców sfinansuje wyprawki z bieżących dochodów. Pierwsze kroki (Polacy) kierują do pracodawców, proszą ich o premię, podwyżkę, wypłatę a conto lub pytają o nadgodziny – dowiadujemy się z informacji przekazanych przez Grupę Progres.

Wiele osób zdecydowało się podjąć dodatkową pracę po godzinach lub w weekendy, ponieważ ceny w sklepach wciąż rosną i nawet zwiększenie płacy minimalnej nie pomaga w pokryciu wszystkich kosztów.

Polacy chętnie dorabiają w branży budowlanej, produkcyjnej, handlowej, spożywczej czy w rolnictwie lub przy zbiorach za granicą.

Szef w pracy sfinansuje wyprawkę?

Możliwości dofinansowania wydatków szkolnych jest kilka, ale nie każdy wie, że one w ogóle istnieją.

Niektóre firmy chętnie wspierają rodziców i przekazują pracownikom posiadającym dzieci w wieku szkolnym środki na zakup wyprawki lub też samą wyprawkę szkolną.

Takie środki pochodzić mogą z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS), wtedy ich wartość jest zróżnicowana w zależności od sytuacji rodzinnej i materialnej pracowników. Pod uwagę bierze się wówczas wysokość dochodu przypadającego na członka rodziny zatrudnionej osoby.

Zasady przyznawania wyprawek muszą być też dokładnie opisane w regulaminie ZFŚS, który różni się w zależności od firmy. W niektórych miejscach wyprawkę przyznaje się tylko dzieciom w pierwszej klasie szkoły podstawowej albo w pierwszej klasie na każdym kolejnym etapie edukacji, w innych – każdemu dziecku, co roku, aż do ukończenia szkoły średniej, a czasem nawet aż do ukończenia studiów.

Przedsiębiorstwa mogą finansować wyprawki również ze swoich środków obrotowych. Wtedy każde dziecko osoby zatrudnionej w firmie, które spełnia kryteria otrzymania wsparcia, musi dostać taką samą wyprawkę. Dochód nie ma wówczas znaczenia.

– Czasem wystarczy np. zapytać przełożonego o takie formy wsparcia oferowane w firmie lub udać się do danego urzędu i sprawdzić, czy nie przysługują nam jakieś dodatkowe środki. O różnego rodzaju pomoc mogą ubiegać się również obcokrajowcy, którzy mieszkają i pracują w Polsce i których dzieci również korzystają z naszego systemu edukacji – zaznacza Magda Dąbrowska, wiceprezes Grupy Progres.

Zniżki dla dużych rodzin

Warto pamiętać, że rodzice, którzy mają troje dzieci i więcej, mogą dołączyć do Karty Dużej Rodziny. To system zniżek i dodatkowych uprawnień dla rodzin 3+, który funkcjonuje zarówno w instytucjach publicznych, jak i w prywatnych firmach. Posiadacze KDR mają możliwość tańszego korzystania z oferty podmiotów m.in. z branży spożywczej, paliwowej, bankowej czy rekreacyjnej.

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 300 plus może nie wystarczyć na wyprawkę. Jak Polacy zarabiają na szkolne wyprawki? Istnieje kilka sposobów finansowania - Strefa Edukacji

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska