Aktualizacja godz. 18.30
Podczas mszy św. odprawionej w bazylice św. Brygidy prezydent Andrzej Duda podszedł do Lecha Wałęsy i panowie przekazali sobie znak pokoju.
Aktualizacja godz. 16.28
Pochód udaje się do bazyliki św. Brygidy ulicami Doki, Łagiewniki, Stolarską i Katarzynki na uroczystą msze św. Rozpocznie się ona o godzinie 17.
Aktualizacja godz. 16.16
Pod bramą Stoczni Gdańskiej składane są kwiaty od przedstawicieli rządu, kościoła i Solidarności.
Aktualizacja godz. 16.10
Uczestnicy obchodów udali się pod bramę nr 2 Stoczni Gdańskiej. Zaraz zostanie odegrany i odśpiewany hymn państwowy.
Abp. Sławoj Leszek Głódź odmówi modlitwę.
Aktualizacja godz. 15.35
Panie przewodniczący, członkowie Solidarności, związki zawodowe- proszę o czas. Po to żeby te postulaty z historycznej tablicy mogły zostać zrealizowane. Chcę żebyście wierzyli Pani premier i mnie prezydentowi, że Polska stanie się Państwem solidarnym- kontynuuje prezydent.
Szymon Szewczyk
Aktualizacja godz. 15.30
Jeżeli dzisiaj mówią, że w Polsce nie można budować wspólnoty bo są podziały polityczne. Oczywiście są i będą podziały. W innych krajach jeszcze głębsze niż u nas. Ale ważne jest to, żebyśmy mieli punkty wspólne, do których dążymy- mówi prezydent Duda.
Aktualizacja godz. 15.17
Przemówienie rozpoczął prezydent Andrzej Duda.
- Dla mnie Solidarność to legenda. To wielka legenda dążenia do wolności, sprawiedliwości, do normalności- mówi prezydent.
- Ruch Solidarności narodził się z wielkiej jedności, którą zobaczyliśmy w 1979 roku, kiedy przybył do nas Jan Paweł II. Wszyscy ludzie zorientowali się wtedy. że jest jeden klucz wspólnej jedności.
- Chylę dzisiaj czoła jako ten prezydent, który miał wtedy 8 lat, przed bohaterami tamtych czasów. Patrzę na Państwa: pana Borusewicza, pana Gwiazdę, panią Joannę-Dudę Gwiazdę i dziękuję.
- O tym co działo się tutaj wtedy w Gdańsku, najwięcej powiedział mi Lech Kaczyński.
Aktualizacja godz. 15
Wręczenie stypendiów NSZZ Solidarność. Opowiada o nich Wojciech Książek. Stypendia wręcza premier Szydło i Piotr Duda.
Aktualizacja godz. 14.55
Przemawia odznaczony Antoni Macierewicz: Gdy patrzę dzisiaj na tę salę to poza wszystkimi wspaniałymi gośćmi to nie mogę nie wzruszyć się patrząc na twarze Kornela Morawieckiego, Piotra Naimskiego, Bogdana Borusewicza ... tych wszystkich, którzy w latach 70. 80. podnieśli głowę, by kontynuować walkę o niepodległość.
Aktualizacja, godz. 14.50
Premier Beata Szydło wręczyła odznaczenia trzem założycielom Komitetu Obrony Robotników. Wśród odznaczonych Antoni Macierewicz.
Aktualizacja, godz. 14.48
- Postulat 21., wolne soboty. My chcemy wolne niedziele, ograniczenia handlu w niedzielę. Bo niedziela jest dla Boga i rodziny- mówi P. Duda.
Aktualizacja, godz. 14.43
-My jako związek zawodowy Solidarność jesteśmy po właściwej stronie. Bronimy pracowników. Bo taka jest nasza rola- mówi Piotr Duda. - Będziemy współpracować z każdą władzą, która będzie traktować pracownika w sposób podmiotowy a nie przedmiotowy- dodaje.
TVN24/x-news
Aktualizacja, godz. 14.35
- Wczoraj uroczystości w Szczecinie, dziś w Gdańsku, w sobotę w Jastrzębiu. Ale wokół tych trzech ośrodków toczyła się walka i Solidarność w poszczególnych miasteczkach naszego kraju - mówi przewodniczący Komisji Krajowej Piotr Duda. - Nie było wtedy telefonów, portali społecznościowych. Solidarność była, trwała i solidaryzowała się ze strajkującymi tu na Wybrzeżu, a także na Śląsku. Solidarność nie przetrwałaby, gdyby nie pierwsza wizyta - a może nawet by nie powstała - Ojca św. w '78 roku. Solidarność rodziła się także pod krzyżem.
Tak ważne dla NSSZ "Solidarność" są wartości chrześcijańskie wpisane w nasze statusy. Dziękujemy tym wszystkim, którzy nie bacząc na represje w '89 roku postanowili iść naprzód - dodaje Duda.
Aktualizacja, godz. 14.20
Piotr Duda przewodniczący Komisji Krajowej odczytał list Jarosława Kaczyńskiego.
Aktualizacja godz. 14.10
Równo o godz. 14 rozpoczęło się uroczyste spotkanie w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej. W programie spotkania m.in. wystąpienie przewodniczącego Zarządu Regionu Gdańskiego Krzysztofa Dośli, przewodniczącego Komisji Krajowej Piotra Dudy oraz Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Zostaną również wręczone stypendia dla 25. osobowej grupy młodzieży z Funduszu Stypendialnego NSZZ „Solidarność” w Gdańsku. Planowane jest również wspólne zdjęcie młodzieży wraz z prezydentem
Aktualizacja, godz. 12
Wcześniej, pod pomnikiem Anny Walentynowicz w Gdańsku kwiaty złożyła premier Beata Szydło.
- Idea Solidarności przetrwała. To ziarno, które zostało zasiane w Sierpniu '80 wydało piękny owoc. Dzisiaj naszym obowiązkiem jest upomnieć się o godne życie i pamięć o tych, którzy walczyli o polską wolność - mówiła premier.
Lech Wałęsa rocznicę podpisania porozumień sierpniowych uczcił składając kwiaty pod stocznią:L. Wałęsa po złożeniu kwiatów pod stocznią: Nie o taką demokrację walczyłem [WIDEO, ZDJĘCIA]
***
W związku z planowanymi uroczystościami władze miasta nie spodziewają się większych utrudnień w ruchu. Ulice będą przejezdne, tylko czasowo, między godz. 16 a 17, w trakcie pochodu do bazyliki św. Brygidy, mogą wystąpić nieliczne spowolnienia. Szacuje się, że w gdańskich obchodach udział weźmie około 300 osób. Trasa przemarszu obejmie ulice Doki, Łagiewniki, Stolarską i Katarzynki.
Część wydarzeń odbyła się już we wtorek 30 sierpnia. W Gdyni w Sali Koncertowej Zarządu Portu Gdynia na uroczystej gali spotkali się uczestnicy strajku sierpnia 80 w Gdyni, gdzie wręczono odznaczenia "Bohaterom Sierpnia 80 - Gdynia".
Natomiast pod pomnikiem Ofiar Grudnia '70 złożono kwiaty: W Gdyni złożono kwiaty pod pomnikiem Ofiar Grudnia '70 [ZDJĘCIA]
36. rocznica podpisania porozumień sierpniowych. Program
31 sierpnia (środa)
Ok. godz. 7.00 - Plac Solidarności w Gdańsku, wypuszczenie gołębi pocztowych dla uczczenia 36. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” (uwaga: decyzja o dokładnej godzinie wypuszczenia ok. 700 gołębi zapadnie na miejscu - w zależności od pogody – organizator: Klub Miłośników Gołębi Żyrardów, we współpracy z Zarządem Regionu NSZZ „S”).
Godz. 10.00 – Gdynia, złożenie wiązanek kwiatów pod Pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 (k. Urzędu Miasta, Al. J. Piłsudskiego);
Godz. 12.00 – złożenie wiązanek kwiatów pod Pomnikiem Jana Pawła II i Ronalda Reagana;
Godz. 12.30 – złożenie wiązanek kwiatów pod Pomnikiem Anny Walentynowicz (organizator: Stowarzyszenie Godność);
Godz. 13.00 – złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą założycieli „Solidarności” oświatowej (ul. Osiek - Sekcja i „S” oświatowa w Gdańsku);
Godz. 14.00 – Uroczystości główne. Rozpocznie się uroczyste spotkanie w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej. W programie spotkania m.in. wystąpienie przewodniczącego Zarządu Regionu Gdańskiego Krzysztofa Dośli, przewodniczącego Komisji Krajowej Piotra Dudy oraz Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Zostaną również wręczone stypendia dla 25. osobowej grupy młodzieży z Funduszu Stypendialnego NSZZ „Solidarność” w Gdańsku. Planowane jest również wspólne zdjęcie młodzieży wraz z prezydentem.
Godz. 15.45 – po przejściu z Sali BHP pod Bramę nr 2 nastąpi z udziałem pocztów sztandarowych i orkiestry odśpiewanie hymnu państwowego, modlitwa pod przewodnictwem Metropolity Gdańskiego ks. Abp. Sławoja Leszka Głódzia oraz składanie pod Bramą nr 2 kwiatów.
Godz. 16.00 - pochód wraz z pocztami sztandarowymi do bazyliki św. Brygidy ulicami Doki, Łagiewniki, Stolarską i Katarzynki
Godz. 17.00 – Odbędzie się uroczysta msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem Metropolity Gdańskiego ks. Abp. Sławoja Leszka Głódzia z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy.