Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

43 litografie Marca Chagalla już od soboty w Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie [zdjęcia]

Iwona Góralczyk
Iwona Góralczyk
- W Żninie pokażemy 43 litografie Marca Chagalla - mówi Wasilij Kessauri, właściciel kolekcji
- W Żninie pokażemy 43 litografie Marca Chagalla - mówi Wasilij Kessauri, właściciel kolekcji Iwona Góralczyk
W Muzeum Ziemi Pałuckiej dopinane są szczegóły, a od najbliższej soboty, 13 kwietnia br., będzie można oglądać litografie Marca Chagalla pochodzące z kolekcji gruzińskiej rodziny Kesauri.

Prace już są zawieszone na ścianach Galerii im. Tadeusza Małachowskiego. Do Żnina przyjechał właściciel dzieł - Wasilij Kessauri, który jako kurator wystawy omawia szczegóły z dyrekcją i pracownikami MZP.

- Pokażemy 43 litografie Chagalla. Dwie z nich to monochromie pochodzące z okresu twórczości przed II wojną światową, pozostałe 41 to prace wielokolorowe, powojenne - mówi Wasilij Kessauri.

- Kolekcja podzielona jest na trzy serie. Pierwsza z nich będzie przybliżała arabskie bajki, kolejna to opowieść o Dafnis i Chloe, a ostatnia to dzieła różnotematyczne, w tym wizja miłości, przyroda, cyrk, a także autoportret artysty. Do każdej serii dołączymy opis kuratorski. Dodatkowo szkoły otrzymają też informacje o wystawie dostosowane do różnych grup wiekowych.

Jak przekazał "Pomorskiej" Wasilij Kessauri, tym razem w Żninie nie zobaczymy wszystkich dzieł Marca Chagalla będących w posiadaniu Gruzinów.

- Pozostaje do zaprezentowania seria dwunastu dzieł, litografii, na podstawie których powstały później witraże. Chodzi o cykl "Dwanaście plemion Izraela". Jednak i te prace będzie można w przyszłości w Muzeum Ziemi Pałuckiej obejrzeć. Planujemy bowiem podpisanie z tą instytucją umowy, która przewiduje prezentację dzieł różnych twórców i organizację wystaw raz, dwa razy do roku. Umowa obowiązywałaby aż do roku 2028, a wspomniane prace Chagalla, w połączeniu z twórczością Giorgio de Chirico, byłyby tu dostępne w ramach przedsięwzięcia pod nazwą "Tematy biblijne", ale dopiero w roku 2027 - dodaje Kessauri.

Póki co jednak zapraszamy na obecną wystawę zatytułowaną "Przeczucie cudu".

- Wcześniej tę kolekcję Marca Chagalla pokazywaliśmy w Szwecji, na Łotwie i Słowacji. Jeśli chodzi o Polskę - w Mysłowicach.

- Wszystkie prace pochodzą z aukcji bądź nabyliśmy je od prywatnych kolekcjonerów. Każda prezentowana litografia ma swoje 332 odpowiedniki. Czyli łącznie z naszą powstały po 333 kopie tego samego dzieła, co oczywiście opatrzone jest specjalnymi pieczęciami i numerami. Można je zresztą dostrzec u dołu każdej z prac.

W trakcie trwania wystawy - jak poinformował dyrektor instytucji Jędrzej Małecki, dostępne będą pamiątki - np. magnesy tematycznie związane z wydarzeniem.

Muzeum jest otwarte w następujących godzinach: wt - pt - 9-17, sob-niedz - 10-15.

Patronat nad wydarzeniem ma "Gazeta Pomorska".

Zaprasza Wasilij Kessauri:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska