Magistrat zyska nowe pomieszczenia
Żnińskie muzeum przygotowało duży projekt - w oparciu o fundusze europejskie - który został ujęty w Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Bydgoskiego Obszaru Funkcjonalnego 2030+.
Co będzie realizowane w ramach tego projektu przez najbliższe dwa lata, czyli przez cały 2025 i 2026 rok?
Przewidziano remont i przebudowę części pomieszczeń w budynku Muzeum Ziemi Pałuckiej przy pl. Wolności 1 w Żninie.

Mowa o dawnych pomieszczeniach mieszkalnych, które przylegają do galerii im. T. Małachowskiego, a obecnie stoją puste.
- W nowych wnętrzach na parterze zamierzamy urządzić sale wystawowe, natomiast na półpiętrze będą archiwum i muzealna biblioteka - mówi Jędrzej Małecki, dyrektor MZP.
W planach jest przeniesienie w to miejsce etnografii, natomiast zwolnione pomieszczenie zajmie wystawa "Sławni Żninianie".
- Oprócz tego urządzimy salę, którą zamierzamy wykorzystywać do lekcji muzealnych bądź, dla przykładu, do organizacji zajęć koła haftu pałuckiego.
Parowozownia przy Dworcowej - tu także będą sale wystawowe
Kolejne zadanie to roboty budowlano - remontowe obiektu parowozowni wachlarzowej przy ulicy Dworcowej 11 w Żninie.

W zakresie robót przewidziano - w pierwszym etapie - remont dachu, wymianę stolarki i ślusarki zewnętrznej oraz remont instalacji elektrycznej. W drugim etapie nastąpi przebudowa i dostosowanie pomieszczeń parowozowni do celów muzealnych.
- W parowozowni wachlarzowej mają się znaleźć sale wystawowe przedstawiające pracę kolejarzy w ubiegłych latach - ma się to przyczynić do zwiększenia atrakcyjności Żnińskiej Kolei Wąskotorowej.
Nowa kładka na ruinach zamku w Wenecji
Trzecia inwestycja w ramach tego samego projektu to budowa drewnianych pomostów komunikacyjnych na terenie ruin zamku w Wenecji w gminie Żnin.

- Dzięki budowie pomostów będziemy mogli wejść na ruiny zamkowe. Drewniane kładki pozwolą na zwiedzanie zabytkowego obiektu od wewnątrz, a wejście na pozostałości wieży stanowić będzie dodatkową atrakcję - punkt widokowy, z którego można zobaczyć walory przyrodnicze terenu - dodaje dyrektor muzeum.
Powstaną okna historii przy ruinach zamku w Wenecji
W projekcie ujęto ponadto montaż tablic informacyjnych oraz tzw. okien historii na terenie weneckich ruin zamkowych.
- W pobliżu ruin planujemy montaż sześciu plansz, a także instalację dwóch tabul, tak zwanych okien historii, które mają pokazywać, jak kiedyś wyglądał zamek i jakich jego elementów współcześnie brakuje - dowiedzieliśmy się.
Wartość projektu to ok. 4,34 mln zł, z czego dofinansowanie z funduszy europejskich to prawie 3 mln zł, a reszta stanowi wkład własny inwestora.
- Muzeum, ze środków własnych, wygospodarowało na te zadania 1,5 miliona złotych - poinformował Jędrzej Małecki.
Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie przygotowuje się do przetargów
- Wniosek złożyliśmy w czerwcu 2024 roku, umowę podpisaliśmy w lutym bieżącego roku. Przed nami przetargi. Najpierw ogłosimy przetargi na parowozownię i Wenecję; schody na ruiny najprawdopodobniej zaczniemy robić pod koniec bądź w połowie sezonu turystycznego 2025. W międzyczasie ogłosimy także przetarg na remont w Magistracie - dodał dyrektor placówki.
Dopiero po przetargach okaże się, czy wygospodarowane w muzeum środki wystarczą na realizację zadań.
- Ewentualnie będziemy jeszcze prowadzić w tym temacie rozmowy z gminą - dodał dyrektor MZP.
Mieszkańcy pytają o remont zabytkowego parowozu Px38 "Leon"
Przy okazji inwestycji, wraca temat remontu zabytkowego parowozu Px38 Leon. Czy jest szansa na jego naprawę i ponowne uruchomienie?

- Zleciliśmy kosztorys. Kompleksowa naprawa parowozu Leon to dziś około trzy miliony złotych - poinformował Jędrzej Małecki. - Prowadzimy rozmowy, szukamy zewnętrznych źródeł finansowania zadania, przy tym musielibyśmy też mieć wkład własny.
Przypomnijmy, Żnińska Kolej Wąskotorowa jest dofinansowywana z budżetów samorządów:
Samorząd województwa kujawsko - pomorskiego - 100 tys. zł
Powiat Żniński - 100 tys. zł
Gmina Żnin - 100 tys. zł
Gmina Gąsawa - 25 tys. zł
Te pieniądze mają być jednak przeznaczone nie na remont parowozu Leon, a na bieżące utrzymanie i m.in. naprawę lokomotyw spalinowych, które już od końca kwietnia 2025 wyjadą na turystyczny szlak Żnin - Wenecja - Biskupin - Gąsawa.
