- Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie pracowali ciężko, nierzadko do godziny 22, także w dni wolne. Ale są efekty - mówi Piotr Stolarczyk, zastępca dyrektora MOPR ds. świadczeń rodzinnych.
Przez pierwsze trzy miesiące funkcjonowania programu „Rodzina 500 plus” w Toruniu przyjęto 11 842 wnioski. Do 1 lipca świadczenia wypłacono 9867 rodzinom. W połowie czerwca resort pracy i polityki społecznej ogłosił, że Toruń jest liderem programu wśród miast wojewódzkich.
- Pracownicy otrzymali w nagrodę wyższe premie - mówi Jarosław Bochenek, dyrektor MOPR w Toruniu.
Na konta 9867 rodzin torunian trafiło już dokładnie 21 046 650 złotych.
- Na realizację czeka jeszcze około tysiąca wniosków. Zatem na swoją pierwszą wypłatę świadczenia - kilkaset rodzin, biorąc pod uwagę, że część rodzin składała po dwa-trzy wnioski. Kolejny termin wypłaty to 12 lipca - informuje Agnieszka Skiba, inspektor Działu Świadczeń Rodzinnych MOPR.
Jeśli torunianom zdarzały się błędy, to głównie we wnioskach składanych drogą elektroniczną. - Składający formularze w wersji papierowej mieli możliwość skorzystania z pomocy naszych pracowników - zauważa dyrektor Jarosław Bochenek.
W formie papierowej wpłynęło w Toruniu 63,5 proc. wniosków. Drogą elektroniczną - 35,5 proc. Warto też wspomnieć, że 55,6 proc. wszystkich wniosków stanowiły te z kategorii „także na pierwsze lub jedyne dziecko” (6584). Natomiast pozostałe były wnioskami o pieniądze tylko na drugie i kolejne dziecko (5258).
Rekordowa wypłata w Toruniu trafiła do rodziny z dziewięciorgiem dzieci. W kraju natomiast nie brakowało wypłat dla familii z kilkanaściorgiem pociech. Takie rodziny co miesiąc inkasują teraz po 5-6 tysięcy złotych, co diametralnie odmienia ich życie.
Do programu „Rodzina 500 plus” przystąpić można w dowolnym momencie. Ale tylko osoby, które wnioskowały do 1 lipca włącznie, otrzymają spłatę świadczenia licząc od 1 kwietnia. Po 1 lipca świadczenia przyznawane będą od miesiąca złożenia wniosku. Jeśli wniosek płynie do 10 dnia danego miesiąca, to rozpatrzenie i wypłata pieniędzy nastąpi do końca tego miesiąca. Jeśli po 10. dniu - do końca następnego miesiąca.
MOPR w Toruniu szacuje, że co miesiąc wypłacać będzie zasiłki na ok. 8 mln zł.
Sprawy dotyczące świadczeń wychowawczych załatwiać można po 1 lipca w sześciu punktach: siedzibie MOPR przy Batorego 38/40 oraz punktach informacyjnych Urzędu Miasta (PIUM-y) przy Wałach gen. Sikorskiego, ul. Grudziądzkiej, ul. Dziewulskiego, ul. Poznańskiej i w Centrum Handlowym Plaza.
- Ten ostatni punkt czynny jest od wtorku do soboty, również popołudniami - podkreśla dyrektor Jarosław Bochenek.
B. Szydło o "Rodzina 500+": To jest program, który czyni cuda
Na co wydajemy pieniądze? Dotąd brak miarodajnych badań pokazujących, na co Polacy wydali już świadczenia z programu „Rodzina 500 plus”. Badano tylko deklaracje rodziców, którzy odpowiadali ankieterom na pytanie o to, jak planują spożytkować rządowe wsparcie. Według opinii ekonomistów pierwsze wypłaty „500 plus” przede wszystkim zasilają branżę spożywczą, odzieżową, obuwniczą i elektroniczną.
Pojawiły się też informacje o rzekomym popycie na używane samochody w związku z „500 plus”. Trudno jednak tylko ze zwiększonej liczby rejestracji w wydziałach komunikacji wyciągać twarde wnioski. Na razie wiadomo, na co świadczenia bezapelacyjnie wydawać nie wolno: na używki i hazard.
