Pieniądze z programu 500 plus od 1 lipca będą przysługiwały opiekunom każdego niepełnoletniego dziecka. Nie będą miały znaczenia dochody rodziców. Jedynym warunkiem przyznania programu jest złożenie wniosku.
Tradycyjnie najpierw można złożyć wniosek droga elektroniczną. Od 1 sierpnia wnioski będzie można składać także drogą tradycyjna w odpowiedniej instytucji wyznaczonej przez urząd gminy.
Osoby, które złożą wniosek do września 2019 roku, otrzymają pieniądze z wyrównaniem od 1 lipca. Jeśli wniosek złożymy po 30 września, pieniądze będą wypłacane od miesiąca złożenia.
Pierwsze wypłaty miały się odbywać w październiku. Oznaczało to, że pierwsza wypłata z programu wynosiłaby 1500 złotych na każde dziecko.
Czy na pieniądze będzie można liczyć już w lipcu?
Liczymy, że samorządy, tak jak dotychczas, będą sprawnie realizować program i pierwsze pieniądze trafią do rodziców jeszcze w lipcu - powiedziała minister Bożena Borys-Szopa (za money.pl).
Złożenie wniosku w okresie lipiec-sierpień 2019 r. oznacza, że świadczenie z wyrównaniem od lipca zostanie wypłacone najpóźniej do 31 października.
Rodzice, którzy już pobierają 500 + na drugie i kolejne dzieci i mają je przyznane do 30 września. Wniosek mogą złożyć razem.
Nowelizacja ustawy wydłuża do 31 maja 2021 r. pierwszy okres, na jaki zostanie przyznane świadczenie wychowawcze na nowych zasadach. Oznacza to, że rodzice nie będą składać ponownie wniosków o świadczenie wychowawcze w 2020 r.
Projekt ustawy przewiduje, że prawo do świadczenia 500 plus będą miały wszystkie dzieci bez wyjątku:
- 500 plus będą dostawały dzieci do 18 r. ż.;
- nie będzie ważne, jak wiele zarabiają rodzice;
- 500 plus dostaną także jedynacy.
Aktualnie świadczenie jest przyznawane na drugie i kolejne dziecko. Na pierwsze jedynie z progiem dochodowym.
Terminy wypłaty świadczenia są określone ustawowo, ale w ubiegłych latach pieniądze były wypłacane wcześniej, także w tym samym miesiącu, w którym rodzice złożyli wniosek. Po nowelizacji ustawy i rozszerzeniu programu procedury przyznawania świadczenia zostały uproszczone - od lipca przyznanie świadczenia nie będzie wymagało wydawania i doręczania decyzji administracyjnej.