Temat waloryzacji świadczenia 500 plus wraca co kilka miesięcy. Pieniądze są wypłacane w tej samej kwocie od poczatku istnienia programu. Początkowo pieniądze były przyznawane na drugie dziecko bez kryterium dochodowego, teraz otrzyma je każdy bez względu na swoje dochody, musi tylko złożyć wniosek.
Co z waloryzacją 500 plus?
Jak się okazuje w najbliższym czasie nie powinniśmy się spodziewać warunków wypłacania 500 plus. W lutym ruszyła już możliwość składania wniosków (elektronicznie) o 500 plus w kolejnej transzy (pieniądze przyznawane są z reguły na rok, potem należy złożyć kolejny wniosek).
Inflacja, czyli wzrost cen towarów i usług sprawia, że 500 plus nie jest tyle samo warto, co na początku startu programu. Według portalu Money.pl siła nabywcza świadczenia jest zróżnicowana również w podziale na województwa. Jest to około 50 złotych mniej.
Waloryzacja 500 plus nie jest planowana. Aktualnie nie trwają prace nad takim rozwiązaniem. Warto jednak pamiętać, że do rodzin o niskich dochodach (obok programu Rodzina 500 plus) kierowane są również inne świadczenia w ramach systemu świadczeń rodzinnych (szczególnie zasiek rodzinny z dodatkami) oraz świadczenia z funduszu alimentacyjnego - zaznacza minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg
- Nie są prowadzone żadne prace nad wprowadzeniem kryterium dochodowego lub innych przepisów mających na celu ograniczenie prawa do tego świadczenia - dodała.
Jak zapewnia rząd, mimo kryzysu pieniędzy na to świadczenie nie zabraknie. W budżecie na 2021 rok przeznaczono 41 mld złotych na wypłaty 500 plus.
500 plus. Nowy wniosek
1 lutego ruszył nowy nabór wniosków, ale tylko w formie elektronicznej. Kto woli złożyć go w sposób tradycyjny, musi poczekać do 1 kwietnia. Prawo do 500 plus w 2021 roku będzie ustalane na czas od 1 czerwca do 1 maja 2022 roku.
