MKTG SR - pasek na kartach artykułów

5167 kandydatów chce studiować na UKW. Na CM wciąż nie wiadomo, czy będzie kierunek lekarsko-dentystyczny

mc
Na studia na UKW w nowym roku akademickim zgłosiło się 5167 kandydatów.
Na studia na UKW w nowym roku akademickim zgłosiło się 5167 kandydatów. Arkadiusz Wojtasiewicz
Zasadnicza rekrutacja na studia stacjonarne na UKW w roku akademickim 2024/2025 dobiegła końca. Na studia stacjonarne I stopnia oraz jednolite magisterskie zapisało się 5167 kandydatów. Największym zainteresowaniem cieszy się psychologia, gdzie zapisanych jest 850. Z kolei wciąż pod znakiem zapytania jest kierunek lekarsko-dentystyczny na Collegium Medicum UMK.

Zasadnicza część rekrutacji na studia na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego zakończyła się 22 lipca. Kandydaci mogli wybierać spośród ponad 60 kierunków. 5167 kandydatów, w ocenie największej bydgoskiej uczelni, jest bardzo dobrym wynikiem.

- Jesteśmy w dobie postępującego niżu demograficznego, co widać chociażby po liczbie osób zdających maturę. W tym roku była ona mniejsza o 3 proc. w porównaniu do ubiegłego roku. Mimo to, kolejny rok z rzędu rośnie zainteresowanie studiami na UKW. Liczba kandydatów jest wyższa o 4 proc. niż w 2023 roku – podsumowuje rzecznik prasowy UKW, Sebastian Nowak.

Najpopularniejsza na UKW jest psychologia

Największym hitem rekrutacyjnym UKW, niezmiennie od lat, jest psychologia. W tym roku zapisało się na nią 850 osób, co daje 5,67 osób na miejsce. Nieco ponad 400 osób chce studiować prawo (424 - 3,53 osób na jedno miejsce), filologię angielską (414) oraz kryminologię (406)

Dużym zainteresowaniem wśród kandydatów cieszyły się również tegoroczne nowości UKW. Najlepiej wypadło badanie i projektowanie gier (98 osób), skandynawistyka (94) oraz sinologia (76). – Jesteśmy również zadowoleni z zainteresowania naszymi kierunkami okołomedycznymi – dietetyką, która jest tegoroczną nowością oraz fizycznymi podstawami radioterapii i diagnostyki obrazowej. Na ten kierunek, prowadzony wespół z bydgoskim Centrum Onkologii, zapisało się 27 osób. Ta liczba nie jest może oszałamiająca, ale jest to najlepszy wynik od momentu powstania tego kierunku, który społecznie jest bardzo ważny – wyjaśnia Sebastian Nowak.

Niektóre egzaminy jeszcze w toku

Zakończyła się również rekrutacja na studia stacjonarne II stopnia. Tu liczba chętnych wyniosła dokładnie 500 osób. Najwięcej osób zapisało się na filologię angielską, badanie i projektowanie gier oraz zarządzanie bezpieczeństwem narodowym.

Teraz przed kandydatami na studia kilka dni oczekiwania. Wczoraj i dzisiaj odbywają się egzaminy wstępne na kierunkach, gdzie wymagają tego zasady rekrutacji. Wyniki rekrutacji poznamy w najbliższy piątek. Kandydaci, którzy otrzymają wstępną kwalifikację w dniach 30-31 lipca muszą pojawić się na UKW z kompletem dokumentów, ale mogą je również wysłać listownie. Natomiast w sierpniu zostanie opublikowana lista kierunków, na które zostanie uruchomiona dodatkowa rekrutacja. Ta, podobnie jak zapisy na studia niestacjonarne, potrwa do 17 września.

Co z kierunkiem lekarsko-dentystycznym na CM?

Z kolei Collegium Medicum UMK planuje uruchomić kierunek lekarsko – dentystyczny. Planowany limit w nadchodzącym roku akademickim to 48 osób. Jak się dowiedzieliśmy, w dalszym ciągu jednak uruchomienie tego kierunku jest pod znakiem zapytania.

- Nie ma jeszcze decyzji ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego - wyjaśnia prof. Marcin Czyżniewski, rzecznik prasowy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Resort czeka na opinię komisji akredytacyjnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy oceniają rząd: mieszane opinie po roku

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska