Nie ma obaw. Będą kolejne edycje Konkursu Sztuki Ludowej Pałuk. Bo twórców, którzy kultywują ludowe tradycje przybywa. Cieszył się z tego podczas gali wręczenia nagród w Szubińskim Domu Kultury Mariusz Piotrkowski, burmistrz Szubina, cieszyło się też konkursowe jury.
Bo choć to już 63. edycja wydarzenia wyzwanie podjęło 56 osób dorosłych i 31 dzieci, więcej niż rok temu, a poziom wysoki. Najlepszy dowód, że w wielu kategoriach jury przyznało po kilka pierwszych miejsc.
Zdobnictwo rozbiło bank
- Najwięcej, bo aż 200 prac reprezentowało zdobnictwo. 83 złożyli na konkurs rzeźbiarze i twórcy zabawek ludowych, 61 – hafciarki. Po latach przerwy pojawiły się też prace z zakresu plecionkarstwa i rzeźby w glinie inspirowane twórczością Klary Prillowej – informowała gości Kinga Turska-Skowronek z Muzeum Etnograficznego w Toruniu, przewodnicząca jury.
W ocenianiu prac pomagały jej etnografki: dr Justyna Słomska-Nowak i Bożena Olszewska (Muzeum Etnograficzne w Toruniu) oraz dr Anna Kornelia Jędrzejewska (Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy).
To Cię może również zainteresować
- Tegoroczna edycja pokazała, że sztuka ludowa Pałuk ma się dobrze, rozwija się i znajduje kontynuatorów zarówno wśród dorosłych, jak i młodego pokolenia – podkreślała Kinga Turska-Skowronek.
Chwaliła Krystynę Ługiewicz z Bożejewiczek, która od kilkunastu lat prowadzi koło rękodzielnicze w Wągrowcu. Dzięki niej Wągrowiec stał się kuźnią pałuckiego hafciarstwa. Z kolei mekką zdobnictwa jest Szubin. Zajęcia z dziećmi i młodzieżą od lat prowadzi tu Małgorzata Bołka, która w tym roku zdobyła nagrodę również z haft. Obie panie, a także rzeźbiarz Zbyszko Piwoński ze Żnina chwaleni byli za dzielenie się swym kunsztem z innymi.
Gromkimi oklaskami nagrodzono nestorki sztuki ludowej: Jadwigę Bołkę z Szubina, Lidię Kierejewską z Kcyni czy Marię Kwiatkowską z Kcyni, która jako jedyna w konkursach sztuki ludowej Pałuk bierze udział od samego początku.
Tłoczno w domu kultury
Na jubileuszową galę do Szubina zjechali goście z dwóch województw. Przyjechali samorządowcy z Szubina, Nakła, Żnina, Wągrowca. Dotarli przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. Jak rok temu zaproszenie przyjęli: Barbara i Zbigniew Szkulmowscy, bliscy Wandy Szkulmowskiej, patronki konkursu.
Tradycyjnie oprócz wyróżnień i I, II i III nagród jury przyznało także trzy nagrody specjalne. Otrzymali je: w dziedzinie zdobnictwa - Wiesław Palczewska z Szubina Wsi, W dziedzinie haftu - Iwona Nowak z Budziszewka, a w dziedzinie rzeźby - Piotr Woliński z Kcyni. Nagrodę rodziny Szkulmowskich otrzymała w tym roku Krystyna Ługiewicz z Bożejewiczek.
Piotr Woliński nagród specjalnych na koncie ma już wiele. - W dziedzinie rzeźby na Pałukach nie ma sobie równych – podkreślała w Szubinie przewodnicząca jury. W tym roku motywem jego pracy była ludowa impreza w Żninie pt. „Jesień na Pałukach”.
- Rok temu wyrzeźbiłem „Jarmark na kcyńskim rynku”. Już wtedy zastanawiałem się nad tematem na 2025 rok. Rzeźbić „Jesień na Pałukach” zacząłem w grudniu. Praca powstała w ciągu dwóch miesięcy – opowiadał nam Piotr Woliński. Oglądający byli pełni podziwu. - Mistrzostwo świat – komentowali.
Podczas tegorocznej gali w Szubinie wyjątkowo nie było występów ludowych. Odwołano je z powodu żałoby narodowej.
Laureaci 63. Konkursu Sztuki Ludowej Pałuk w Szubinie
Kategoria: haft
- Nagroda specjalna: Iwona Nowak (Budziszewko);
- Nagroda rodziny Szkulmowskich: Krystyna Ługiewicz (Bożejewiczki);
- I nagroda: Małgorzata Bołka (Szubin), Irena Nogalska (Łaziska), Maria Tomczak (Żelice);
- II nagroda: Mirosława Sass-Nowak, Lidia Kierejewska (Kcynia), Halina Kaszewska (Szubin);
- III nagroda: Krystyna Bylicka (Wągrowiec), Wiesława Kotarba;
- Wyróżnienia: Maria Gruchała (Wągrowiec), Emilia Przybylska (Wągrowiec), Wanda Szewczyk (Wągrowiec);
Haft dzieci i młodzieży
- Nagroda: Maja Jaszak (Kcynia);
Kategoria: rzeźba
- Nagroda specjalna: Piotr Woliński (Kcynia);
- I nagroda: Ariel Czechowski (Kcynia), Eryk Tubiszewski (Kcynia), Piotr Marciniuk (Wągrowiec);
- II nagroda: Krzysztof Jabłoński, Mariusz Woźniak;
- III nagroda: Dorota Wilczyńska-Sztyma;
- Wyróżnienia: Daniel Makarewicz, Paweł Piasecki. Tomasz Straub, Marek Szpechciński, Agata Zielińska;
Rzeźba dzieci i młodzieży
- I nagroda: Maja Jędryczka (Kcynia)
- II nagroda: Olga Bagrowska, Eliza Mróz
- Wyróżnienia: Agata Bagrowska, Kacper Piwoński, Elma Sztyma
Kategoria: zdobnictwo
- Nagroda specjalna – Wiesława Palczewska (Szubin Wieś);
- I nagroda: Jadwiga Bołka (Szubin), Małgorzata Bołka (Szubin), Joanna Kazimierczak-Kowalska, Joanna Lewandowska, Katarzyna Pietroń-Gbór (Szubin), Paweł Pietroń;
- II nagroda: Marlena Bałka, Jagoda Kogucik (Szubin), Izabela Pilarska;
- III nagroda: Dominika Komorowska-Pietroń (Bydgoszcz), Julia Kubiak (Szubin), Krystyna Kwiatkowska (Kcynia), Maria Kwiatkowska (Kcynia), Agata Maludzińska (Szubin), Urszula Szpechcińska, Maria Tomczak;
- Wyróżnienia: Ewa Jaszak (Kcynia), Małgorzata Kapczyńska (Szubin), Marzena Tracz (Władysławowo);
Zdobnictwo dzieci i młodzieży
- Nagrody: Marcelina Balcerek, Antonina Gbór, Sandra Kapczyńska (Szubin), Natalia Krzemkowska (Szubin), Martyna Kwaśniewska, Idalia Lipińska, Julia Molota, Anna Ollesz, Iga Palczewska (Szubin), Jakub Palczewski (Szubin), Marika Pawłowska, Natalia Siekiera, Szymon Smoter, Wiktoria Surmacka, Gabriela Trzebiatowska;
- Wyróżnienia: Michalina Adamczyk, Alicja Bauza, Jakub Duda, Oliwia Fiałkowska, Emilia Liana, Paulina Malinowska, Zofia Niklewicz, Antonina Piekarska, Szymon Prybiński.
Plecionkarstwo
III Nagroda: Paweł Pietroń
Rzeźba w glinie
II nagroda: Alina Gordon (Szubin), Piotr Marciniuk (Wągrowiec), Urszula Szpechcińska
Rzeźba - zabawki
II nagroda Mirosław Nowak
