MKTG SR - pasek na kartach artykułów

6,3 mln złotych kary dla pośrednika finansowego EGF Council

Zbigniew Biskupski AIP
Piotr Krzyzanowski/Polska Press
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał za niezgodne z prawem trzy praktyki pośrednika finansowego EGF Council i nałozył na nią karę finansową w wyoskości ponad 6,3 mln zł.

Europejska Grupa Finansowa Council we Wrocławiu była pośrednikiem kredytowym, który działała pod marką Personal Finanse w ok. 50 miejscowościach w Polsce. Ofertę kierował do konsumentów, którzy mieli trudności z pożyczeniem pieniędzy w innych instytucjach finansowych. Urząd wszczął postępowanie przeciwko EGF Council w grudniu 2016 r. i ostrzegał przed działaniami tej spółki. Działania zostały podjęte po skargach konsumentów.

- Pracownicy EGF Council manipulowali informacjami przekazywanymi konsumentom, ponieważ kierowali się chęcią zysku. Nakłaniali ich do tego, żeby jednak pożyczyli więcej pieniędzy niż byli w stanie spłacać. Efekt był taki, że klient popadał w jeszcze większe problemy finansowe. Te praktyki były bardzo niekorzystne dla konsumentów, dlatego nałożyliśmy wysoką karę – mówi Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Prezes UOKiK stwierdził, że firma naruszała zbiorowe interesy konsumentów.

UOKiK stwierdził, że pośrednik finansowy EGF Council m.in.: 1) Oferował konsumentom kredyty, które nie odpowiadały ich potrzebom ani możliwościom spłaty, 2) nakłaniał konsumentów bez zdolności kredytowej do zaciągnięcia zobowiązań za pośrednictwem osoby trzeciej, opisywanej jako osoba uwiarygodniająca, wspomagająca gwarant, żyrant, 3) nie informował klientów o kosztach pośrednictwa finansowego podczas zawierania umowy.

Konsumenci otrzymywali ofertę znacznie przekraczającą zgłaszane zapotrzebowanie. Mieli wątpliwości, ale przedstawiciele EGF Council zapewniali ich, że oferta jest korzystna, bo nadwyżkę będzie można zwrócić do banku, jest to część szerszego planu zmierzającego do wyczyszczenia historii kredytowej, czy polepszenia zdolności kredytowej.
Pracownicy EGF Council zapewniali konsumentów, że po pewnym czasie zobowiązanie zostanie na nich przeniesione. Tymczasem, zgodnie z prawem, przejęcie długu wymaga zgody wierzyciela. Nie można mieć pewności, że bank na to się zgodzi.
Konsumenci byli zaskoczeni wysokością wynagrodzenia, jakie mieli zapłacić.

Wszystkie zakwestionowane przez UOKiK praktyki opisane są w decyzji. Nałożona kara wyniosła ponad 6,3 mln zł. Decyzja nie jest ostateczna, przysługuje od niej odwołanie do sądu.
W sprawie działań Europejskiej Grupy Finansowej Council S.A. śledztwo prowadzi też Prokuratura Regionalna we Wrocławiu.

Może Cię zainteresuje:

Jeszcze długo jajka będą drożeć, a nawet będzie kłopot z ich zakupem. Dlaczego?

Wielu Polaków uważa nadal, że pieniądze na 500 plus i inne formy pomocy "daje państwo", a nie składają się sami obywatele. Jakie są tego skutki?

Sejm właśnie rozpoczął pracę nad ustawami, które wprowadzą dodatkowe opłaty za prąd oraz podwyższą opłaty za wodę i kanalizację. Ile, jak, kiedy?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 6,3 mln złotych kary dla pośrednika finansowego EGF Council - Strefa Biznesu

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska