https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

8 marca Gazeta Pomorska w dwóch wersjach: dla Pań i dla Panów

(pogo)
W najbliższą sobotę będziecie mogli wybrać, jaką gazetę chcecie czytać. Przygotowujemy bowiem 2 wersje: męską i żeńską. Nasze dziennikarki przedstawią świat w różowym kolorze, a dziennikarze Pomorskiej spojrzą na otoczenie z męskiego punktu widzenia.

W sobotniej Gazecie Pomorskiej przeczytacie między innymi o modzie. Kobiety dowiedzą się jakie trendy będą panować w nadchodzącą wiosnę i lato. Mężczyzn nie będziemy zmuszać do czytania o tym co zaprezentowali nam kreatorzy z Mediolanu czy Paryża. W zamian zaproponujemy im ciekawostki z targów nowych technologii. To tam z wypiekami na twarzy gadżetomaniacy wypatrują rynkowych nowości

Skoro już jesteśmy przy wydawaniu pieniędzy, polecamy Wam artykuły o tym jak obie płci radzą sobie z finansami. Kto wydaje więcej pieniędzy? Kto jest rozrzutny? Kto lepiej inwestuje? Jak oszczędzają mężczyźni i kobiety? Kto podejmuje decyzje o wydatkach?

Postaramy się znaleźć odpowiedź, czy te różnice wynikają z innej budowy mózgów. W codziennych rozmowach oraz w internecie można na ten temat znaleźć wiele dyskusji. A może to tylko mit, który nie znajduje naukowego poparcia? Niemniej postrzeganie świata przez kobiety i mężczyzn w większości przypadków się różni. O tym porozmawiamy z psychologiem.

A jak spędzają wolny czas "psiapsiółki" i kumple? Dokąd warto wybrać się na babski wieczór? Gdzie można dobrze zjeść i obejrzeć mecz? Jak zdobyć serce faceta i jak poderwać dziewczynę?

Napiszemy też o popularnym ostatnio zjawisku związanym z płcią, czyli gender. Co to jest? O co chodzi? Stereotypy vs. atawizmy. Poniżej prezentujemy fragment bardzo ciekawej rozmowy z Anną Ciechanowską, absolwentką studiów gender.

Zapraszamy do lektury Gazety Pomorskiej w sobotę. Wybierzcie swoje wydanie - męskie albo żeńskie. Gdybyście nie mogli się zdecydować, zawsze możecie kupić oba.

Czym jest gender? (fragment wywiadu)

- Co to jest - w kilku prostych zdaniach - gender?
Najprościej mówiąc gender to nauka o tym, w jaki sposób kultura wpływa na kształtowanie się ról społecznych związanych z płcią, oczekiwaniami wobec kobiet i mężczyzn, wyobrażeniami na ich temat i ich wpływem na nasze funkcjonowanie w określonej kulturze.
(...)
- Nasze polskie podejście do "tradycyjnej rodziny" też pewno pogłębia poczucie zagrożenia "gender".
- Tak i kontekst dzieci - wychowania seksualnego, jest o tyle istotny, że dzieci staramy się chronić w szczególny sposób. A gender w żaden sposób nie wiąże się z "seksualizowaniem dzieci", a przecież takie sformułowania w całej dyskusji padały! Zmian nie da się przeprowadzić w krótkim czasie. Wiele z tego, co należy zrobić, wymaga zmian w mentalności, podejściu do stereotypów.
(...)
- W jakich grupach zawodowych stereotypy dotyczące płci są wyjątkowo "popularne"?
- Badania pokazują, że silnie stereotypowe postrzeganie ról płciowych dotyczy starszych pokoleń. Jeśli chodzi o zawody to od lat stereotypy silnie się mają w służbach mundurowych - policja, wojsko, straż miejska. Ma to ogromne przełożenie na udział kobiet w tych zawodach, a także np. sprawy przestępstw związanych z płcią.

- Czyli?
- Inaczej oceniamy te same czyny w zależności, kto się ich dopuszcza. Sytuacja komplikuje się, gdy mówimy np. o gwałcie czy molestowaniu seksualnym. Już na etapie zgłaszania przestępstwa kobieta narażona jest na szereg uwag, pytań, które w gruncie rzeczy zmierzają do tego, by uczynić ją współodpowiedzialną temu, co się wydarzyło. Kolejne zawody silnie podlegające stereotypizacji, a i silnie wspierające stereotypy to zawód nauczyciela i nauczycielki, a także zawody medyczne.

Czytaj e-wydanie »
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska