W Nakle 1 sierpnia o godz. 17, jak w całym kraju, zawyją syreny. Gdy ucichną władze gminy i powiatu nakielskiego oraz delegacje różnych instytucji i stowarzyszeń złożą kwiaty pod pomnikiem Wdzięczności Wojsku Polskiemu na nakielskim rynku. Historię powstania przybliży obecnym Tomasz Pasieka, dyrektor Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle.
Wystawy w muzeum i bibliotece
Z kolei w Szubinie otwarte zostaną 1 sierpnia dwie wystawy. Na pierwszą zaprasza chętnych w swoje progi Rejonowa Biblioteka Publiczna w Szubinie. W książnicy dziś w samo południe udostępniona zostanie rocznicowa ekspozycja poświęconej bohaterom zrywu.
- Obejrzeć można fotogramy zdjęć dokumentalnych. Zaprezentujemy także nasz księgozbiór poświęcony tematyce powstańczej z podziałem na wydawnictwa dokumentalne, naukowe oraz fikcję literacką. Zapraszamy - zachęca mieszkańców do odwiedzenia placówki 1 sierpnia Mirosław Rzeszowski, dyrektor biblioteki.
Od czwartku powstańczą wystawę oglądać można także w Muzeum Ziemi Szubińskiej przy ul. Szkolnej. Przygotowana została ona przez Instytut Pamięci Narodowej. Pracownicy muzeum w Szubinie uzupełnili ją dodatkowo o miejscowe zbiory. Muzeum zaprasza w dni powszednie w godz. 8-16. Placówka czynna będzie również w najbliższą niedzielę 4 sierpnia w godz. 12-16.
Pomimo wakacji w muzeum trwają także prace związane z przygotowywaniem nowej ekspozycji dotyczącej udziału mieszkańców Szubina w szeregach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.
Spacer z historią
- Kcynia nie zapomina, Kcynia szanuje, Kcynia pielęgnuje pamięć o przeszłości. To nasz obywatelski obowiązek – mówił wiosną br. Mateusz Stachowiak, burmistrz Kcyni, podczas. wojewódzkich obchodów 80. rocznicy bitwy pod Monte Cassino, które zorganizowano właśnie w tym mieście. Nic zatem dziwnego, że i tu przygotowano propozycję dla mieszkańców dotyczącą Powstania Warszawskiego. Jaką? We wtorek 6 sierpnia wszyscy chętni wybrać się mogą na specjalny spacer z historią. Zbiórka uczestników na rynku w Kcyni o godz. 18.
- Poznasz biografie powstańców związanych z Kcynią i powojenne losy tych, którzy przeżyli, wysłuchasz wspomnień Henryka Kozłowskiego, zobaczysz unikalne dokumenty – informuje Justyna Makarewicz z Dźwiękowego Archiwum Kcyni, pomysłodawczymi spaceru.
To Cię może również zainteresować
Za nami uroczystości w gminie Mrocza. Na obchody Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego już po raz czwarty zaproszono mieszkańców i gości do Orla. Dlaczego właśnie tu?
- W 2021 roku w kościele w Orlu zamontowana została tablica poświęcona żołnierzom AK, którzy związani byli z naszą gminą. Z Mroczy pochodził ppor. Tadeusza Kapsa, który służył w sztabie Komendy Okręgu Pomorskiego AK. Urodzony w Orlinku ppor. Bernard Bzdawka był szkolonym w Szkocji cichociemnym. Z kolei mjr Benedykt Musiał był dowódcą obwodu AK na powiat wyrzyski, w którego strukturach była kiedyś Mrocza – wyjaśnia Jarosław Odrobiński, radny powiatowy z Mroczy, jeden z organizatorów uroczystości.
W zabytkowym kościele pw. św. Macieja uroczystą mszę św. w intencji powstańców i żołnierzy AK odprawił ks. Mirosław Baniecki, miejscowy proboszcz. Po nabożeństwie złożono kwiaty na mogile mjra Benedykta Musiała, a także symbolicznej mogile rodziny Dunajewskich, spokrewnionej z rodziną Kaczorowskich - właścicielami majątku w Orlu. Dunajewscy nie walczyli w Warszawie z bronią w ręku, ale jako cywilni mieszkańcy stolicy zginęli podczas walk.
