- Tak się złożyło, że lista została opublikowana kilka dni po tym, jak w niemieckiej telewizji znowu pojawiły się określenia polskie obozy koncentracyjne - powiedział dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Jak podkreślił, na tej liście są tylko Niemcy. - To też jeden z argumentów obalających dla nas upokarzającą opowieść o polskich obozach koncentracyjnych - podkreślił.
Na liście znalazło się 8502 nazwiska. Zbieranie informacji rozpoczął w 1982 r. dr. hab. Aleksander Lasik, profesor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. W maju 2014 r., po uprzednim powołaniu go w charakterze biegłego-historyka, krakowski oddział IPN pozyskał bazę dla potrzeb śledztwa dotyczącego zbrodni popełnionych w KL Auschwitz, prowadzonego przez Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Nardowi Polskiemu. W maju 2015 r. podjęto decyzję o jej udostępnieniu na stronach internetowych IPN, a następnie zaczęły się prace nad przygotowaniem jej do publikacji.
Baza wymaga dalszych uzupełnień. Póki co nie obejmuje dokumentów sporządzonych i zgromadzonych poza granicami Polski, w tymi przede wszystkim wyroków sądów zagranicznych. Informacje mają zostać poszerzone również o dane na temat żeńskich sił pomocniczych tzw. nadzorczyń SS i radiotelegrafistek. Liczba kobiet w załodze KL Auschwitz szacowana jest wstępnie na ok. 200.
Autor: Bartosz Dybała