https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czarne pszczoły wróciły do Polski. Nie wolno ich zabijać, a trzeba je chronić!

Agnieszka Romanowicz
Zadrzechnia czarnoroga, potocznie nazywana czarną pszczołą, mierzy do 3,5 cm
Zadrzechnia czarnoroga, potocznie nazywana czarną pszczołą, mierzy do 3,5 cm GDOŚ
Na początku XXI wieku uznano je za wymarłe w Polsce. Na szczęście, niedawno odnotowano ich obecność w naszym kraju. Każdy może się włączyć w ochronę czarnych pszczół.

Zadrzechnie, a konkretnie zadrzechnia czarnoroga i zadrzechnia fioletowa, potocznie nazywane czarną pszczołą, są skąpo owłosione i ciemno- lub brunatnofioletowe.

- Niestety, oba gatunki są krytycznie zagrożone, stąd też zostały wyróżnione w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt. Na początku XXI wieku zadrzechnię fioletową uznano za wymarłą na terenie naszego kraju. Na szczęście, od niedawna ponownie zaczęto odnotowywać obecność obu tych gatunków pszczół w Polsce - informuje Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

Każdy kto spotka czarną pszczołę, może przyczynić się do jej ochrony:

  • w ciepłych i nasłonecznionych skrajach lasów, w wąwozach, lasostepach, w dolinach rzecznych, w winnicach, a także w przydomowych sadach i ogrodach, na obrzeżach osiedli, na terenach zielonych miast oraz w wiejskich przestrzeniach można pozostawiać spróchniałe lub suche drewno (np. ściany drewnianych budynków, płoty, ambony itp.), oraz usychające pnie drzew, w których swoimi potężnymi żuwaczkami zadrzechnie wygryzą korytarze o średnicy około 1,2 cm służące im jako bezpieczne miejsce do składania jaj;

  • można przygotować drewniane klocki, najlepiej z drewna wierzbowego, z nawierconymi otworami o średnicy 10, 15, 20 mm i długości 10, 15 i 20 cm. Nie należy stosować żadnych substancji konserwujących do powlekania drewna. Klocki należy umocować  na wysokości 3 metrów, w miejscach osłoniętych od wiatru i deszczu, np. przy stodołach, altanach

  • należy zapewnić bazę pokarmową w bliskim sąsiedztwie gniazda zadrzechni. Owady te preferują takie gatunki roślin zielnych, jak: komonica zwyczajna, kozibród łąkowy, świerzbnica polna, orlik pospolity, cieciorka pstra, żmijowiec zwyczajny, lebiodka pospolita, mierznica czarna, koniczyny oraz drzewa i krzewy: szczodrzeniec, śliwa, głóg czy kruszyna.

  • nie zbliżać się do gniazda, ponieważ w przeciwieństwie do innych pszczół samotnic, zadrzechnie bronią miejsca gniazdowania, niepokojone zachowują się w sposób agresywny, a sprowokowane mogą użądlić. Zbyt często niepokojone, zmieniają miejsce gniazdowania.
     

Źródło: GDOŚ/dr Joanna Drozd, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna w Jarosławiu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rolnictwo

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska