https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

A to urządziliście kuchnię

(pio)
Zlewy ze stali nierdzewnej wyparły z kuchni zlewy żeliwne.
Zlewy ze stali nierdzewnej wyparły z kuchni zlewy żeliwne. fot. rafał głodek
W całym domu, to właśnie w kuchni znajduje się najwięcej urządzeń.

Wyręczają nas lub pomagają nam w pracy, oszczędzają czas, prąd, wodę, no i pieniądze.

Wydać majątek na meble czy wyposażenie kuchni i mieć sprzęt z najwyższej półki nie jest trudne. Problem może pojawić się wtedy, gdy pieniędzy brakuje, a kuchnię chcemy urządzić tak, aby wszystko w niej działało, jak w zegarku.

Gazowe najpopularniejsze

Zaczynamy od kuchenki. Najpopularniejsze są wciąż kuchnie gazowe. Mają tradycyjną płytę kuchenną z palnikami gazowymi i gazowy piekarnik. Kuchnię gazową może zainstalować tylko osoba z uprawnieniami. Taki fachowiec zazwyczaj współpracuje ze sklepem AGD.

Kuchnie elektryczno-gazowe mają i palniki gazowe, jak i - przynajmniej jeden - elektryczny. Mają też elektryczny piekarnik. Są zasilane i gazem, i prądem. W kuchenkach elektrycznych zarówno piekarnik, jak i płyta kuchenna zasilane są prądem elektrycznym.

Płyta jak... nerka

Płyty czteropalnikowe to standard. Bardziej nowoczesne są płyty sześciopalnikowe, albo mające bardziej ergonomiczne kształty płyt - na przykład w kształcie... nerki.

Zabuduj kuchnię
Coraz więcej pań domu decyduje się na kuchnie w zabudowie. Kuchnie do zabudowy mają jeden panel sterowania dla płyty kuchennej i piekarnika. Jest to wygodne o tyle, że mamy mniej pokręteł i przycisków do mycia. Komplet do zabudowy jest też zazwyczaj trochę tańszy niż kuchnia i piekarnik kupione osobno.

To się upiecze
Jest kuchenka, musi być i piekarnik. Te nowoczesne podczas pracy nie zagrażają bezpieczeństwu dzieci. Ich drzwiczki są zimne i mają blokadę, kiedy piekarnik jest włączony.

Niektóre wyposażone są w termosondę. To ułatwia choćby pieczenie mięsa. Umieszcza się taką sondę wewnątrz porcji mięsa, aby sprawdzać jego temperaturę i wiedzieć, kiedy danie jest gotowe. Wyposażenie piekarników stanowią również blachy i ruszty, a niektórzy producenci dodają jeszcze eleganckie podstawki ze szkła, na których można podać potrawę, nie przekładając jej do innego naczynia.

Kto pozmywa?
Coraz więcej pań, dla oszczędności czasu, kupuje zmywarkę. Przed laty zmywarki zużywały bardzo dużo wody. Właściciele domu lub mieszkania, w którym była zmywarka, dostawali nawet trzy razy wyższe rachunki za wodę.
Teraz to się zmieniło. Zmywarki stały się bardziej oszczędne i... inteligentne. Jeżeli na przykład naczyniami zapełniona jest tylko jedna półka, automatycznie zastosują program "połowa wsadu". O tym poinformują na wyświetlaczu. Właściciel musi pamiętać tylko o tym, żeby wsypać proszek do zmywarek.

Półka na lód
Nowoczesne lodówki mają parę wygodnych funkcji, np. w niektórych zamrażarkach, oprócz szuflad jest dodatkowa półka do magazynowania kostek lodu.

Niektórych lodówek wcale nie trzeba odmrażać - są wyposażone w automatyczne odszranianie i odmrażanie. Kiedy ktoś przez nieuwagę nie zamknie drzwi lodówki, zainstalowany w niej alarm przypomni zaraz, że należy je zamknąć, a w niektórych modelach drzwi same się zamkną. Nowoczesne lodówki zmieniają swoje kolory. Przy świetle słonecznym widoczny jest jeden obraz, a w nocy inny.

Bez kamienia i rdzy
Żeliwne zlewozmywaki to już przeszłość. Najczęściej są produkowane ze stali nierdzewnej. Niektóre zlewy mają automatyczne korki, deski, miski. Posiadają idealnie gładką powierzchnię ułatwiającą utrzymanie czystości. Są pokryte środkami antybakteryjnymi, które zapobiegają brzydkim zapachom i sprawiają, że woda spływa bez zatrzymywania się. Na ściankach, dnie i ociekaczu zlewu nie osadzają się wtedy - kamień, rdza i inne osady.

Podlejesz kwiatki
Jak zlew, to i baterie. Nowoczesne baterie kuchenne posiadają głowice ceramiczne, mogą więc wystarczyć nawet na 10 lat. Wyjmowane wylewki pozwalają umyć duże naczynia albo... podlać kwiatki na pobliskim parapecie.

Specjalne sitko zamocowanemu na końcu wylewki napowietrza wodę. I to dzięki temu wypływa jej mniej niż widzimy gołym okiem, a do tego woda mniej się rozpryskuje. A to przecież oszczędność!

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska