https://pomorska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Ile prąd kosztuje w 2025 roku? Sprawdziliśmy koszty prania, odkurzania i gotowania

Justyna Trawczyńska
Sprawdzamy, jakie są koszty użytkowania popularnych urządzeń elektrycznych.
Sprawdzamy, jakie są koszty użytkowania popularnych urządzeń elektrycznych. pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Ceny energii elektrycznej od 1 stycznia 2025 roku nie wzrosły i nadal korzystamy z zamrożenia cen prądu. W perspektywie mamy zmianę cen energii elektrycznej od 1 października, bo właśnie wtedy przestaje obowiązywać rządowe wsparcie. Warto już teraz nauczyć się oszczędzać. Przyda nam się do tego znajomość stawek w przeliczeniu na codzienne użytkowanie. Sprawdźcie.

Spis treści

Ceny energii elektrycznej wzrosły od 1 lipca 2024 roku. Rachunki wzrosły o średnio 20%. W nowym roku nadal obowiązuje maksymalna stawka za prąd, wynosi 500 zł za MWh.

Przeczytaj: Najtańsze godziny w taryfach opłat za prąd. W tych godzinach płacimy mniej

Podwyżki cen prądu

W 2024 i 2025 roku powinniśmy płacić stawkę na poziomie 623 zł/MWh. Taka podwyżka byłaby mocno odczuwalna dla gospodarstw domowych. Dlatego zdecydowano o kolejnym wsparciu. Rząd przedłużył pomocy do 30 września 2025 roku.

Tyle kosztuje używanie popularnych urządzeń elektrycznych

Sprawdzamy, ile w praktyce kosztuje nas używanie urządzeń elektrycznych. Oto ile kosztuje pranie, zmywanie czy gotowanie. Szczegóły w galerii poniżej:

Jak oszczędzać na rachunkach za prąd?

Wśród urządzeń, które pożerają prąd i podnoszą rachunki na pierwszym miejscu zdecydowanie znajdzie się płyta indukcyjna, piekarnik czy bojler elektryczny. Ich wysokie zapotrzebowanie na energię elektryczną jest nieuniknione, nawet jeśli są to modele energooszczędne. Dlatego warto mieć na uwadze, że te urządzenia, mimo swojej funkcjonalności, mogą znacząco obciążać nasze rachunki.

Warto postawić na urządzenia energooszczędne, a przede wszystkim wyłączać je z prądu, kiedy ich nie używamy. W przypadku wielu urządzeń więcej płacimy za tryb czuwania niż rzeczywiste używania, tak jest np. w przypadku telewizora.

Świadome zarządzanie energią w domu nie tylko przynosi oszczędności finansowe, ale także wpływa pozytywnie na środowisko.

Taryfy opłat za prąd

Klienci dostawców prądu mają możliwość wybrania jednej z czterech taryf, które mogą dostosować do swojego codziennego życia. Oto one:

  • G11 - taryfa podstawowa, w niej prąd jest w takiej samej cenie przez całą dobę

  • G12 - taryfa z tanimi godzinami, w której ustalone są dwie stawki za prąd wyższa w godzinach szczytu i niższa poza nimi.

  • G12 w - taryfa tanie godziny i weekendy, w której także mamy dwie stawki z prąd, niższa w wybranych godzinach i we wszystkie weekendy i święta

  • G12 r - taryfa ekonomiczna dolina, w której także obowiązują dwie stawki za prąd niższa w wybranych godzinach i wyższa w pozostałych godzinach

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dom i nieruchomości

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska