Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Abonament RTV 2020. Część Polaków zwolniona z opłaty abonamentu przez koronawirusa

Magdalena Walczak-Grudzka
Magdalena Walczak-Grudzka
Bartosz Frydrych
Z powodu epidemii koronawirusa w Polsce część osób zostanie zwolniona z opłaty abonamentu radiowo-telewizyjnego - informuje Fakt. Odroczenie płatności wynika z projektu tzw. tarczy antykryzysowej i dotyczy części abonentów. Kto zostanie zwolniony z opłacania abonamentu? Sprawdź!

Abonament RTV 2020

Tarcza antykryzysowa ma być pakietem osłonowym przeciwdziałającym skutkom ekonomicznym pandemii koronawirusa. Podobne pakietu wprowadzane są w wielu krajach. Wartość ogłoszonej przez premiera Mateusza Morawieckiego tarczy antykryzysowej sięga 220 mld zł, co czyni ją jedną z największych w porównaniu do innych państw.

- Przedsiębiorcy i pracownicy potrzebują tej ustawy - powiedziała w radiowej Trójce minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Sprawdź koniecznie

Z projektu tzw. tarczy antykryzysowej, do której dotarli dziennikarze Faktu wynika, że część osób zostanie zwolniona z opłacania abonamentu RTV.

Abonament RTV - kto zostanie zwolniony z opłat?

Projekt ustawy o tarczy antykryzysowej zakłada - jak donosi Fakt - że firmy zostaną zwolnione z opłacania abonamentu RTV. Zgodnie z projektem odroczenie płatności abonamentu RTV potrwa aż do końca 2020 roku.

Zgodnie z tzw. tarczą antykryzysową, firmy mają zostać zwolnione z opłacania abonamentu RTV do końca 2020 roku.

Obecnie o zwolnienie z opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego mogą ubiegać się osoby, które ukończyły 75. rok życia, osoby zaklasyfikowane do I grupy inwalidzkiej, kombatanci, którzy są inwalidami wojennymi bądź wojskowymi, ale też osoby, które ukończyły 60 lat i posiadają prawo do emerytury o wielkości nie przekraczającej 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Osoby uprawnione do zwolnienia od opłat abonamentowych, by uzyskać to zwolnienie zobowiązane są do przedstawienia w urzędzie pocztowym dokumentów potwierdzających uprawnienie do zwolnienia oraz oświadczenie - informuje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Abonament RTV - dla kogo odroczenie opłat?

"W szczególności z tego rozwiązania skorzystają usługodawcy z branży gastronomicznej, hotelarskiej czy fryzjerskiej, gdzie przedmiotem jest korzystanie z utworów lub przedmiotów praw pokrewnych, a opłaty te nie są określane jako wprost zależne od faktycznego przychodu lub dochodu tego przedsiębiorcy za świadczenie przez niego usług w danym okresie. Dodatkowo zakłada się, że w tym specyficznym okresie przedsiębiorcy zostaną zwolnieni z opłat abonamentowych za każdy radioodbiornik czy telewizor w miejscu prowadzenia działalności gospodarczej" - Fakt przytacza fragment uzasadnienia do projektu ustawy o tarczy antykryzysowej.

Zwolnienie z abonamentu RTV

Aby skorzystać ze zwolnienia z płacenia abonamentu, firma musi... opłacać abonament. Zgodnie z wyliczeniami abonament RTV w Polsce opłaca 300 tys. firm i instytucji.

Abonament RTV 2020 - stawki

Na stronie Poczty Polskiej pojawił się pełny cennik opłat za abonament RTV na 2020 rok.

Stawki za abonament RTV 2020 wynoszą:

  • Miesięczny abonament za odbiornik telewizyjny+radiofoniczny - 22,70 zł
  • Miesięczna abonament za odbiornik radiofoniczny - 7 zł
  • Opłata za 1 miesiąc za odbiornik radiofoniczny wynosi 7,00 zł (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 84,00 zł).
  • Opłata za 1 miesiąc za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny wynosi 22,70 zł (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 272,40 zł).

Jeśli Sejm przegłosuje ustawę, tarcza antykryzysowa zacznie obowiązywać od 1 kwietnia.

Źródło: Fakt - KLIKNIJ TUTAJ

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska