Ważne zmiany w abonamencie RTV
W 2021 roku zmienia się wysokość opłaty abonamentowej dla osób, które posiadają w domu połączenie antenowe.
Poczta Polska podaje, że od 2021 roku za abonament RTV zapłacimy:
- za 1 miesiąc za odbiornik radiofoniczny - 7,50 zł (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 90,00 zł).
- za 1 miesiąc za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny - 24,50 zł (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 294,00 zł).
Za abonament RTV legalnie nie musi płacić wiele grup zwolnionych z tej opłaty. Jest także możliwość umorzenia długu. Osoby, które znalazły się w trudnej sytuacji mogą się zwrócić o umorzenie abonamentu RTV.**
Zwolnionych jest jednak znacznie więcej - zobacz listę w naszej galerii.
Zaległy abonament RTV. Jak liczy się wysokość długu abonamentowego
Zaległość w opłatach abonamentowych składa się z należności głównej oraz odsetek za zwłokę, które naliczane są na dzień dokonania wpłaty RTV. Do tego dochodzą też koszty egzekucji zaległości.
W przypadku opóźnienia w uiszczaniu opłaty abonamentowej naliczane są odsetki w wysokości jak dla zaległości podatkowych w rozumieniu Ustawy z 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja Podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 i Nr 65 poz.727). Zgodnie z art. 56 Ordynacji Podatkowej, wysokość stawki odsetek za zwłokę wynosi 200 proc. podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego, ustalonej zgodnie z przepisami o NBP, którą ogłasza minister właściwy do spraw finansów w drodze obwieszczenia w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej "Monitor Polski".
