Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Absolutorium dla Burmistrza Brodnicy. Jak głosowali poszczególnie radni Rady Miejskiej w Brodnicy?

Katarzyna Pomianowska
Katarzyna Pomianowska
Sesja Rady Miejskiej w Brodnicy
Sesja Rady Miejskiej w Brodnicy screen esesja
Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Brodnicy obecni byli wszyscy radni (21). Jak głosowali? Kto wdał się w "słowną potyczkę" z burmistrzem?

Podczas ostatniej sesji - radni Rady Miejskiej w Brodnicy rozpatrywali m.in. projekt uchwały - Raport o stanie Gminy Miasta Brodnicy za 2019r. oraz udzielenie z tego tytułu Burmistrzowi Brodnicy wotum zaufania. Na 21 radnych - 13 było za przyjęciem uchwały, 8 wstrzymało się od głosu.

Radni omawiali również projekt uchwały ws. zatwierdzenia sprawozdania finansowego Gminy Miasta Brodnicy za rok 2019.
Brygida Bartkowska, przewodnicząca komisji rewizyjnej przedstawiała analizę sprawozdania. Wynika z niej, że plan dochodów zrealizowano w 94,21 proc. a plan wydatków w 93,59. Deficyt ok. 57 tys. złotych.

- Z przeprowadzonej analizy wynika, że budżet był realizowany właściwie - zapewniła.

W tym przypadku - radni głosowali podobnie. Na 21 obecnych na sali - 13 było za, 8 wstrzymało się od głosu (zdjęcia w galerii).

A jak wyglądało głosowanie ws. udzielenia absolutorium Burmistrzowi Brodnicy z tyt. wykonania budżetu?

Zanim przystąpiono do głosowania - Joanna Rumińska, radna Kocham To Miasto zabrała głos: - Jesteśmy radnymi pierwszą kadencję. 6 czerwca ub. roku podejmowaliśmy - jako rada obecnej kadencji - decyzję o absolutorium po raz pierwszy. Rok temu pan burmistrz mówił o rozczarowaniu wynikiem głosowania. Dziwił się pan, że radni, którzy uchwalali budżet, głosowali za jego przyjęciem - nie zagłosowali za absolutorium. Dlatego mam ogromną potrzebę wyjaśnienia, zwłaszcza mieszkańcom Brodnicy, bo to oni dali nam uprawnienia do pełnienia tych funkcji - decyzji dot. absolutorium.

Dodała również: - Brodnica się rozwija - to prawda. Niestety, jest jedno "ale" - ale w tempie żółwia. Od kilku lat słyszymy obietnice: kino, rewitalizacja, lodowisko, rewitalizacja Parku Jana Pawła II, hala przy SP nr 4, nie wspomnę o obwodnicy. Wciąż wydajemy publiczne pieniądze na: koncepcje, projekty. Latami mieszkańcy czekają na utwardzenie dróg. Jednocześnie droga dojazdowa do osiedla - ul. Sikorskiego 62 - niedawno wykonana - jest w rozsypce. Wydatki na jej budowę - w naszej ocenie, to marnotrawstwo publicznych pieniędzy. Dziwi pana nasze stanowisko, tłumacząc, że podważamy coś czego RIO nie podważyło. Tak RIO wydaje pozytywną opinię wykonania budżetu ponieważ słupki się zgadzają. To o co nam chodzi? Niestety - nadal jest to pozytywna opinia budżetu, w którym nie było inwestycji jakich (w naszej ocenie) się spodziewaliśmy. Budżet obywatelski w 2019 roku - praktycznie niewykonany. Strefa Psiej Aktywności nie została oddana. Nie wiemy, co z pump trackiem.

Po tej wypowiedzi przystąpiono do głosowania.

W tym przypadku - "za" również zagłosowało 13 radnych, 8 osób wstrzymało się od głosu. - Zanim podziękuję, nie byłbym sobą gdybym nie odniósł się do tego, co powiedziała radna Rumińska - głos zabrał Jarosław Radacz, Burmistrz Brodnicy. - Nie zgadzam się. To wystąpienie wynika - albo z braku wiedzy, albo doświadczenia. Za chwilę ruszy budowa plaży miejskiej i rewitalizacja Parku Jana Pawła II. Ma pani chyba świadomość, że obwodnica ma kosztować ok. 100 mln złotych i przy naszym 130 mln budżecie - proszę wskazać możliwość tego wykonania. Ja cały czas to mówiłem - jeżeli nie będzie środków zewnętrznych na trzeci etap obwodnicy, to sami się tego nie podejmiemy. "Żółwie tempo" - nie wiem, z czego to wynika, ale żeby coś zacząć - trzeba przygotować dokumenty, by przygotować przetarg.

Słowna potyczka na tym się nie skończyła. Głos zabrał również m.in. radny Wiśniewski.

Zapis sesji dostępny jest na bipie brodnickiego magistratu. Link do sesji Rady Miejskiej w Brodnicy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Odszkodowania i nowe miejsce dla działkowiczów w Trzebini

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska