Od takiej kwoty banki informują Urząd Skarbowy
Mowa o kwocie 15 tys. euro. Gdy przelew opiewa na większą kwotę - banki zgodnie z prawem muszą poinformować Generalnego Inspektora Informacji Finansowej (GIIF), a ten przekazuje informacje dalej do Urzędu Skarbowego.
Przepis o zwiększonej kontroli przelewów i wpłat bankowych o wyższych wartościach transakcyjnych wszedł w połowie 2022 roku. Ale już w 2018 roku w życie weszły przepisy dotyczące kontrolowaniu większych przelewów zagranicznych. Mowa o Ustawie o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.
Tyle maksymalnie można przelać na konto - taka kwota zainteresuje Urząd Skarbowy
15 tys. euro to obecnie około 65 - 70 000 zł, w zależności od aktualnego kursu waluty. Banki indywidualnie mogą ustawiać nawet mniejsze limity, zdarza się, że jest to 10 tys. euro (czyli ok. 43 tys. zł).
Takie przelewy sprawdza Urząd Skarbowy
Urząd Skarbowy może sprawdzać konta bankowe zarówno osób indywidualnych, jak i przedsiębiorców. Nie musi informować właścicieli kont. Warto wiedzieć, że nie tylko wysokie przelewy interesują Urząd Skarbowy.
Na celowniku skarbówki są również przelewy cykliczne na mniejsze kwoty i w małym odstępie czasu, bez danych nadawcy czy z podejrzanymi tytułami. Urząd Skarbowy pilnuje również darowizn wewnątrz rodziny.
Dowiedz się w galerii, jakie jeszcze przelewy sprawdza Urząd Skarbowy:
