https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Adam Karbowniczek nie jest już prezes PGKiW?

EF
Adam Karbowniczek, dotychczasowy prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Wodociągowej w Aleksandrowie Kujawskim prawdopodobnie został odwołany ze swojego stanowiska.
Adam Karbowniczek, dotychczasowy prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Wodociągowej w Aleksandrowie Kujawskim prawdopodobnie został odwołany ze swojego stanowiska. Ewelina Fuminkowska
Adam Karbowniczek, dotychczasowy prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Wodociągowej w Aleksandrowie Kujawskim prawdopodobnie został odwołany ze swojego stanowiska. Rada nadzorcza nie udzieliła mu dziś absolutorium.

To jeszcze nieoficjalne informacje. Czekamy na ich potwierdzenie bądź uzupełnienie.

Przeczytaj także: Z kranu leciała breja jak z bajora! "Kto nam odda za straty jakie ponieśliśmy?
Z Adamem Karbowniczkiem rozmawialiśmy w środę. Nic nie zapowiadało zmiany na fotelu prezesa. Prawdopodobnie dziś rada nadzorcza nie udzieliła absolutorium dotychczasowemu prezesowi.

Jego obowiązki, do czasu powołania nowego szefa PGKiW, ma pełnić Jan Wiśniewski, prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Aleksandrowie Kujawskim.

Więcej na ten temat jutro.

Czytaj e-wydanie »

Komentarze 14

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

n
nareszcie

Czas najwyższy na zmianę.

t
też mieszkanka
W dniu 27.06.2014 o 13:06, mieszkaniec napisał:

A czy Pan uważa, że Pan Adam to sam wziął i do wody dodał manganu i żelaza dla zabawy?Ludzie trochę rozsądku

A czy Pan uważa, że Pan Adam K. był tylko  prezesem -figurantem i nie ponosi za ten stan odpowiedzialności ? A pensji za "prezesowanie" też nie pobierał ?

Ps. dodawanie manganu i żelaza do wody to nie zabawa - to "ŚMIERDZĄCA SPRAWA"!

m
mieszkaniec
W dniu 27.06.2014 o 07:09, H2O napisał:

Panie Adamie Karbowniczek - dlaczego żeś Pan nam to uczynił ? ŻEBY TAK OD RAZU TRAKTOWAĆ LUDZI MANGANEM I ŻELAZEM ?Czy Pan nie lubi ludzi ?

A czy Pan uważa, że Pan Adam to sam wziął i do wody dodał manganu i żelaza dla zabawy?

Ludzie trochę rozsądku

G
Gość
W dniu 26.06.2014 o 21:27, Gość napisał:

Panie Adamie. Proszę się trzymać.

nie ma czego się trzymać,  żelazo i mangan robią swoje

a
antystefan

nie podskakuj Stefanowi, bo cię odwołają

f
fanka Stefanka
W dniu 27.06.2014 o 11:18, palindrom napisał:

Klamka zapadła  - Adam K.  "poległ" . Czy to za mangan i żelazo ? Dla kogo następna klamka ?Jesienią się okaże ...

Stefan - na Prezesa !

p
palindrom
W dniu 27.06.2014 o 10:52, wyborca napisał:

Pan Karbowniczek to tylko kozioł ofiarny. Trzeba na kogoś zrzucić winę. Panie Adamie, niech Pan się nie daje !!! Gdzie była rada nadzorcza spółki do tej pory, gdzie był burmistrz? Gdzie był burmistrz?

Klamka zapadła  - Adam K.  "poległ" . Czy to za mangan i żelazo ? 

Dla kogo następna klamka ?

Jesienią się okaże ...

w
wyborca
W dniu 26.06.2014 o 21:27, Gość napisał:

Panie Adamie. Proszę się trzymać.

Pan Karbowniczek to tylko kozioł ofiarny. Trzeba na kogoś zrzucić winę. Panie Adamie, niech Pan się nie daje !!! Gdzie była rada nadzorcza spółki do tej pory, gdzie był burmistrz? Gdzie był burmistrz?

J
Jasiu W.
W dniu 26.06.2014 o 21:20, janek napisał:

Pani EF popraw nagłówek. Gdzieś dziś coś uchen posłuchał.

No to jak - prawda to czy fałsz z tym odwołaniem Karbowniczka ?

Może jakieś wyjaśnienie by się przydało.

H
H2O
W dniu 26.06.2014 o 21:27, Gość napisał:

Panie Adamie. Proszę się trzymać.

Panie Adamie Karbowniczek - dlaczego żeś Pan nam to uczynił ? ŻEBY TAK OD RAZU TRAKTOWAĆ LUDZI MANGANEM I ŻELAZEM ?

Czy Pan nie lubi ludzi ?

w
wikipedia.org
Absolutorium (łac. absolutorium – zwolnienie, unieważnienie) – określenie aktu prawnego, który dokonywany jest poprzez organ uprawniony (np. parlament) na podstawie przedstawionego sprawozdania rachunkowego. Udzielenie absolutorium oznacza stwierdzenie prawidłowości działania finansowego organu wykonawczego (w tym przypadku rządu) w określonym przedziale czasowym.
 
Można więc przyjąć, że absolutorium jest jedną z postaci odpowiedzialności parlamentarnej rządu. Różnicą, jaka zachodzi pomiędzy absolutorium a innymi instytucjami takiej odpowiedzialności, jest zakres. Istotą bowiem absolutorium jest brak zastrzeżeń do prowadzonej przez rząd gospodarki finansowej, a nie zaufanie do polityki programu czy składu rządu w ogólności.
 
W myśl postanowień Konstytucji RP (art. 226) Rada Ministrów zobowiązana jest do przedstawienia Sejmowi sprawozdania z wykonywania ustawy budżetowej w ciągu 5 miesięcy po zakończeniu roku budżetowego. Sejm rozpatruje przedłożone sprawozdanie i po zapoznaniu się z opinią Najwyższej Izby Kontroli podejmuje, w ciągu 90 dni od dnia przedłożenia Sejmowi sprawozdania, uchwałę o udzieleniu lub o odmowie udzielenia Radzie Ministrów absolutorium.
 
Z regulaminu Sejmu wynika, że badanie zaprezentowanych sprawozdań ma być dokonywane w identycznym trybie jak rozpatrywanie wniesionych do Sejmu projektów ustawy budżetowej i innych planów finansowych. Główną rolę w tym procesie odgrywa sejmowa Komisja Finansów Publicznych, tak więc przedłożone sprawozdania trafiają do tej komisji celem rozpatrzenia, zaś poszczególne ich części przesyłane są do innych właściwych komisji sejmowych, które po rozpatrzeniu sprawy przedkładają odnośne wnioski KFP. Podobnie, proponowane uwagi przez Najwyższą Izbę Kontroli kierowane są przez Prezydium Sejmu do rozpatrzenia właściwym merytorycznie komisjom sejmowym.
 
Na podstawie analizy sprawozdań poszczególnych komisji, KFP przedstawia na posiedzeniu Sejmu własne sprawozdania wraz z wnioskami w sprawie przyjęcia lub odrzucenia sprawozdania Rady Ministrów z wykonania ustawy budżetowej i innych planów finansowych, a także w przedmiocie absolutorium. Jednocześnie wraz ze swym sprawozdaniem KFP przedkłada Sejmowi informację o wnioskach poszczególnych komisji, które nie zostały uwzględnione. Następnie Sejm na posiedzeniu plenarnym, po wysłuchaniu opinii NIK dokonuje oceny wykonania ustaw finansowych i podejmuje uchwałę w przedmiocie udzielenia rządowi absolutorium. Istotnym elementem tej oceny jest przede wszystkim fakt zachowania dyscypliny budżetowej, to znaczy stosowanie wymogów prawidłowego wykonywania zadań budżetowych.
 
Nieudzielenie Radzie Ministrów absolutorium może prowadzić do odwołania Rady Ministrów procedurą konstruktywnego wotum nieufności.

 

G
Gość

widać pełną abnegację autora tego tekstu. 

Po pierwsze od kiedy to Rada Nadzorcza udziela absolutorium? Może zamiast pisac najpierw należałoby poczytać o czym się pisze. 

G
Gość

Panie Adamie. Proszę się trzymać.

j
janek

Pani EF popraw nagłówek. Gdzieś dziś coś uchen posłuchał.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska