https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Adres zameldowania - czy jest nam jeszcze potrzebny? Za jego brak nie ma kary, a od stycznia zameldujesz się przez internet

Bogna Kisiel
Zameldować się lub wymeldować można w urzędzie przy ul. Libelta lub drogą elektroniczną.
Zameldować się lub wymeldować można w urzędzie przy ul. Libelta lub drogą elektroniczną. Archiwum
W tym roku miał być zniesiony obowiązek meldunkowy, ale wycofano się z tego. Ułatwiono natomiast wywiązanie się z tej powinności, umożliwiając nie tylko wymeldowanie, ale i zameldowanie drogą elektroniczną.

– To krok w dobrym kierunku – uważa Bartosz Pelczarski, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych. – Można to zrobić na stronie obywatel.gov.pl. Trzeba mieć profil zaufany, który jest bezpłatny lub płatny podpis elektroniczny. Formularz meldunkowy został rozbudowany, ale nie jest szczególnie skomplikowany. Należy do niego dołączyć dokumenty w postaci elektronicznej, potwierdzające prawo do lokalu.

Meldunek jest obowiązkowy, ale kary za jego brak nie ma.

– Ludzie narzekają na ten obowiązek do momentu, gdy trzeba wysłać dziecko do przedszkola, czy szkoły i wtedy jest kłopot – mówi B. Pelczarski. I zaznacza: – Zmiana miejsca zameldowania nie powoduje konieczności wymiany dowodu osobistego.

B. Pelczarski wskazuje na pewną niekonsekwencję ustawodawcy, bo w wielu dokumentach urzędowych wymagane jest podanie miejsca zamieszkania, a nie zameldowania.

Czy brak zameldowania uniemożliwia otrzymanie emerytury, renty lub kredytu w banku? Tego dowiesz się z artykułu w serwisie Plus:

Meldunek jest obowiązkowy, ale za jego brak nie ma kary. Od stycznia można także zameldować się przez internet

26. finał WOŚP: Światełko do nieba w Poznaniu - zobacz wideo:

Komentarze 8

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

o
ona
"Ludzie narzekają na ten obowiązek do momentu, gdy trzeba wysłać dziecko do przedszkola, czy szkoły i wtedy jest kłopot " - Co za bzdura... Chyba właśnie kłopot jest od tego momentu. Wyobraźcie sobie, że rodzice mieszkają w mieście X, a dziecko ma chodzić do szkoły tam gdzie jest zameldowane, bo dzieci melduje się zwykle przy matce, czyli w zupełnie innym województwie.

Ja mam inny problem. Chcę zapisać dziecko do żłobka w miejscu zamieszkania. To akurat nie problem, bo podatki płacę tu gdzie mieszkam, właściwie z adresem zameldowania łączy mnie tylko meldunek. Z tym, że umowa o pracę kończy mi się miesiąc przed rozpoczęciem roku szkolnego w żłobku. I tu zaczynają się schody, bo warunkiem miejsca w żłobku jest posiadanie pracy. Oczywiście zakładam, że znajdę od razu nową, ale rzeczywistość może okazać się inna. W regulaminie żłobka jest zapis, że rodzic może być bezrobotny przez trzy miesiące po utracie pracy pod warunkiem rejestracji w UP. A więc w razie czego mam jechać do UP w miejscowości zameldowania. To jest tak bez sensu, że brak słów. Bo jak UP znajdzie mi pracę lokalnie to będę musiała tu gdzie mieszkam zaprowadzić dzieci do szkoły i do żłobka, a później dwie godziny jechać do innego miasta do pracy. Z pewnością po pracy zdążę je odebrać :D Bo oczywiście odmowa pracy, do której kieruje UP skutkuje wykreśleniem z listy bezrobotnych i utratą miejsca w żłobków, a bez żłobka z kolei nie mam możliwości znalezienia pracy, bo dziecka do pracy przecież nie zabiorę.
o
ona
Rzeczywistość jest zupełnie inna. Jakiś czas temu pytałam w starostwie właściwym ze względu na adres zamieszkania, czy można wymienić prawo jazdy i zmienić adres zameldowania, który już jest nieaktualny, na adres zamieszkania. Odpowiedziano mi, że należy je wymienić w starostwie właściwym ze względu na nowy adres zameldowania i podać w nim adres zameldowania. W rezultacie mąż ma w prawku adres nieaktualny, bo co za różnica, czy jest nieaktualny, czy taki pod którym i tak nie mieszka, więc nikt go tam nie znajdzie.
B
Ben
W prawie jazdy widnieje adres zamieszkania, nie zameldowania. Zgodnie z Ustawą o kierujących pojazdami we wniosku o wydanie prawa jazdy podajemy adres zamieszkania. Przy każdej zmianie adresu jest obowiązek wymiany dokumentu. Można też nie podać adresu i oświadczyć, że jest się bezdomnym (było już kilka bo wyroków na ten temat). Jeżeli jakiś urząd nie chce przyjąć wniosku i argumentuje to adresem zameldowania - robi to niezgodnie z przepisami.
G
G
A jak się ma ten d****** wymysł do Prawa Jazdy?
Dowodu nie trzeba wymieniać bo tam nie ma takich informacji a w Prawo Jazdy widnieje adres zameldowania czyli za każdym razem zmiany meldunku trzeba je wymieniać?
X
XXXX
DOWODU NIE TRZEBA WYMIENIAĆ BO NIE MA W NIM INFORMACJI O MELDUNKU ALE PRAWO JAZDY TRZEBA WYMIENIAĆ ZA KAŻDYM RAZEM ZMIANY MELDUNKU!!!!!!!!!!
A TO KOSZT OK 100 ZŁ
F
FaUst
Jak masz umowę, masz prawo do lokalu i meldujesz się na czas trwania umowy - właściciel nie ma nic do gadania w tej kwestii.
T
Tak tak
Meldowanie się przez internet to Bubel Prawny.
O
Olaf
Ludzie dziś w większości wynajmują mieszkania czy pokój a właściciele nie chcą meldować i co z tym zrobić ? Ustawodawca jak zwykle zgłupiał no ale wiadomo kto rządzi w tym kraju.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska