O wyniki kampanii zapytaliśmy Lecha Sobeckiego, dyrektora cukrowni w Kruszwicy. Na temat stanu upraw wypowiadają się Juliusz Młodecki, prezes Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych oraz Ryszard Kamiński, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.
Zobacz poprzednie odcinki programu Agro Pomorska
Warto wiedzieć:
- Od 15 lutego do 14 marca właściciele małych gospodarstw będą mogli składać oświadczenia w sprawie dopłat. chodzi orolników, którzy w 2018 roku wnioskowali wyłącznie o jednolitą płatność obszarową, płatność za zazielenienie, płatność dodatkową, płatność związaną do powierzchni uprawy chmielu, płatność do owiec, płatność do kóz lub płatność niezwiązaną do tytoniu, a powierzchnia gruntów ornych zawarta we wniosku złożonym w 2018 r. wynosiła mniej niż 10 ha.
- 31 stycznia ruszył nabór wniosków na tzw. małe przetwórstwo (PROW 2014-2020). potrwa do 1 marca 2019 roku. wnioski o wsparcie na tzw. na inwestycje w przetwarzanie produktów rolnych przyjmują oddziały regionalne agencji restrukturyzacji i modernizacji rolnictwa. można otrzymać nawet 500 tys. zł.
- Na 6 lutego ruch Agrounia przygotowuje ogólnopolski protest przed pałacem prezydenckim w warszawie. do "oblężenia warszawy" przygotowują się rolnicy z różnych części polski, także z Kujaw i Pomorza.
- Po emisji reportażu dziennikarzy TVN o uboju chorych zwierząt, zakłady przetwórstwa mięsnego w całym kraju są dokładniej kontrolowane. prawdopodobnie zostanie wprowadzony całodobowy monitoring w ubojniach i przetwórniach.