Agro Pomorska odcinek 88: Czas na dopłaty - wnioski o bezpośrednie i za dobrostan, wypłatę zaległej pomocy [wideo]

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Od minionego poniedziałku (2 marca) właściciele małych gospodarstw mogą składać oświadczenia zamiast e-wniosków. Mają na to czas do 15 kwietnia. W tym roku można wnioskować również o pomoc na dobrostan zwierząt.

- Jeszcze nie złożyłem oświadczenia w sprawie dopłat, ale zamierzam to zrobić – powiedział wczoraj Janusz Składanowski z Dąbrówki Nowej (gm. Sicienko), który prowadzi gospodarstwo liczące 9,87 ha i już po raz trzeci może złożyć oświadczenie zamiast pełnego wniosku.

Oświadczenia: Tak jest prościej

Bo złożenie oświadczenia jest równoznaczne ze złożeniem w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wniosku o przyznanie płatności na 2020 r.

ARiMR przypomina, że oświadczenia mogą składać rolnicy, którzy zadeklarowali we wniosku złożonym w 2019 r. powierzchnię gruntów ornych mniejszą niż 10 ha, potwierdzają brak zmian w odniesieniu do wniosku o przyznanie płatności złożonego w 2019 r., chcą ubiegać się o te same płatności co w roku minionym, i w 2019 r. wnioskowali wyłącznie o:

  • jednolitą płatność obszarową, płatność za zazielenienie, dodatkową, związaną do powierzchni uprawy chmielu, do owiec i płatność do kóz, niezwiązaną do tytoniu;
  • płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami (płatność ONW) (PROW 2014-2020);
  • wypłatę pomocy na zalesianie (PROW 2007-2013);
  • premię pielęgnacyjną i zalesieniową (PROW 2014-2020).

Do 3 marca, do godz. 13.30, na terenie woj. kujawsko-pomorskiego zarejestrowano 297 oświadczeń, a już pierwszego dnia złożono ich 158 - najwięcej złożono w biurach powiatowych we Włocławku (18 szt. ), Rypinie o Świeciu (po 17 szt.) oraz Inowrocławiu i Toruniu (po 16).

- Sądzę, że ze złożeniem e-wniosku nie miałbym problemów, ale to dobrze, że właściciele mniejszych gospodarstw mogą składać tylko oświadczenia - dodał rolnik. - Po co to komplikować? Tak jest lepiej.

Wnioski przez internet od 15 marca

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie i obszarowe za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus nie zmienia się - 15 marca rozpocznie się nabór.

Nowością jest to, że rolnicy będą mogli ubiegać się także o wsparcie za „Dobrostan zwierząt” (PROW 2014-2020).
- Rolnicy będą mogli składać wnioski o wsparcie do krów i świń od 15 marca do 15 maja danego roku – drogą elektroniczną w ramach formularza eWniosek Plus - informuje Jolanta Sobecka, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Regionalnego ARiMR. - Będzie to działanie roczne, z możliwością kontynuacji w kolejnych latach. Planowany budżet działania wynosi 50 mln euro.

Dyrektor Sobecka wyjaśnia: - W aplikacji eWniosek Plus w ramach wniosku o przyznanie płatności na rok 2020, deklaracja w zakresie płatności dobrostanowej ograniczona jest do wskazania deklarowanych pakietów/wariantów wraz z możliwością wnioskowania o zwrot kosztów transakcyjnych oraz dodania niezbędnych załączników do wniosku. Dodatkowo należy wykazać na materiale graficznym wszystkie posiadane uprawy trwałe, trwałe użytki zielone oraz grunty orne bez względu na to, czy są one wnioskowane do jakichkolwiek płatności powierzchniowych.

Program obejmie:
Pakiet 1. Dobrostan świń:
wariant 1.1. Dobrostan loch – zwiększona powierzchnia w budynkach,
wariant 1.2. Dobrostan tuczników – zwiększona powierzchnia w budynkach
wariant 1.3. Dobrostan loch – dostęp do wybiegu (dodatkowa opcja dla rolników realizujących wariant 1.1.) – niewdrażane w 2020 ze względu na ASF
wariant 1.4. Dobrostan tuczników – dostęp do wybiegu (dodatkowa opcja dla rolników realizujących wariant 1.2.) – niewdrażane w 2020 ze względu na ASF

Pakiet 2. Dobrostan krów:
wariant 2.1. Dobrostan krów mlecznych - wypas
wariant 2.2. Dobrostan krów mlecznych utrzymywanych grupowo – zwiększona powierzchnia w budynkach
wariant 2.3. Dobrostan krów mamek.

Przewidywane stawki pomocy (na rok):

  • 595 zł na krowę mleczną (zwiększenie pow. w budynkach),
  • 329 zł na krowę „mamkę” (dostęp do wybiegów),
  • 185 zł na krowę mleczną (wypas),
  • 301 zł na lochę,
  • 24 zł na tucznika.

W przypadku obu pakietów, rolnik będzie zobowiązany do przygotowania, we współpracy z doradcą rolnym – Planu poprawy dobrostanu zwierząt (nie dotyczy wariantu 2.1).

Płatność może być powiększona o rekompensatę kosztów transakcyjnych obejmujących np. koszty opracowania planu dostosowań gospodarstwa do zmian warunków utrzymania zwierząt.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie