MKTG SR - pasek na kartach artykułów

AgroLiga - kto zostanie najlepszym rolnikiem i agroprzedsiębiorcą w Kujawsko-Pomorskiem?

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Halina Szymańska, była prezes ARiMR, wręcza upominek państwu Karwowskim, Mistrzom Krajowym w kategorii "rolnicy" w 2023 r.
Halina Szymańska, była prezes ARiMR, wręcza upominek państwu Karwowskim, Mistrzom Krajowym w kategorii "rolnicy" w 2023 r. ARiMR
Ruszył wojewódzki etap prestiżowego konkursu AgroLiga 2024, w którym wyróżniani są najlepsi rolnicy i przedsiębiorcy działający w branży rolniczej. - Uzyskanie tytułu laureata jest ogromnym prestiżem – rekomenduje Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

Konkurs AgroLiga 2024 realizowany jest w dwóch etapach: wojewódzkim i krajowym oraz w dwóch kategoriach: rolnicy i firmy.

Za etap wojewódzki odpowiada Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie, natomiast za etap krajowy: redakcja audycji programu 1 TVP i stowarzyszenie AgroBiznesKlub.

Uczestnicy konkursu mogą być zgłaszani przez powiatowe zespoły doradztwa rolniczego. Po weryfikacji zgłoszeń, komisja konkursowa KPODR wybierze laureatów.

Kto może wziąć udział w konkursie?

Do kategorii „rolnicy” kwalifikują się osoby prowadzące gospodarstwo samodzielnie lub z rodziną. Kandydaci powinni uzyskiwać wyniki (plony, wydajność w produkcji zwierzęcej itp.) powyżej średniej krajowej. W gospodarstwach może być prowadzona dodatkowa działalność gospodarcza (świadczenie usług mechanizacyjnych i innych, przetwórstwo, agroturystyka itp.), z której uzyskiwane dochody nie przewyższają jednak dochodów z zasadniczej działalności rolniczej.

- Gospodarstwa z niedokończonymi inwestycjami, mocno zadłużone lub niestabilne ekonomicznie nie będą kwalifikowane – uczula KPODR. - W tej kategorii nie będą też uwzględniane osoby, które nie posiadają ziemi i zajmują się wyłącznie obrotem płodami rolnymi.

Do kategorii „firmy” można zaliczyć wyłącznie przedsiębiorstwa działające na rynku regionalnym (czyli na terenie danego województwa i ościennych) i zajmujące się przetwórstwem rolno-spożywczym, świadczeniem usług rolnych i wiejskich, handlem środków produkcji dla rolnictwa, produkcją maszyn, pasz itp. Do kategorii tej zalicza się także wielkoobszarowe gospodarstwa rolne, prowadzone przez właścicieli bądź dzierżawców i zatrudniające siłę najemną.

Przy wyborze Mistrza i Wicemistrza Wojewódzkiego w obu kategoriach komisja weźmie pod uwagę również: bezpieczeństwo pracy oraz estetykę obejścia i otoczenia gospodarstwa lub firmy. Ogłoszenie wyników nastąpi 6 lipca 2024 r. podczas gali podsumowującej konkurs AgroLiga 2024 w Minikowie.

Konkurs został objęty honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz prezesów: TVP S.A., Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa i Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska