Informował o tym pracowników oraz emerytów. Niestety, firmy już nie ma, a niektórzy, choć niewielu, zostali z akcjami. Zgromadzenie akcjonariuszy ostatnio dwukrotnie odstąpiło od głosowania nad uchwałą w sprawie przymusowego odkupu, ale, jak twierdzi Ciech, ostateczna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.
Większość jednak zdążyła zarobić
Pan Czesław przepracował w Zachemie 45 lat. Ma akcje na ponad 6,5 tys. zł i teraz, jako emeryt, chciałby odzyskać swoje pieniądze:
- Złożyłem wniosek o przymusowy wykup, ale zakład cały czas mi odmawia. Ciech nie poczuwa się do odpowiedzialności. A takich osób, jak ja, może być nawet kilkaset.
Tymczasem, jak informuje Sylwia Przytulska, dyrektor biura komunikacji w firmie Ciech, Zachem miał łącznie 784 mniejszościowych akcjonariuszy. - To obecni pracownicy, zwolnieni, emeryci, spadkobiercy oraz inni, którzy kupili akcje. Po ostatnim skupie nie sprzedało ich zaledwie 2,5 procent. To jest 14-16 osób.
Ciech, na podstawie Pakietu Gwarancji Socjalnych dla pracowników, który został zawarty 24 lutego 2006 roku, zobowiązał się do ich nabycia po cenie równej 75 proc. zakupu od Nafty Polskiej, czyli po 5,07 zł za sztukę. Pierwszy skup odbył się w 2008 roku. Później były następne w kolejnych latach, a ostatni zorganizowano w lutym 2011 roku. Cieszył się tak dużym zainteresowaniem, że został przedłużony o trzy dni.
- O każdym Ciech informował w komunikacie, z wyprzedzeniem publikował ogłoszenia w prasie, były też w radio. Każdy z akcjonariuszy otrzymał również pismo z Domu Maklerskiego Penetrator ze szczegółowymi informacjami na ten temat wraz z załączonym harmonogramem skupu - przekonuje Sylwia Przytulska.
Zwlekali, choć sytuacja firmy była coraz gorsza
Uważa, że właściciel Zachemu zadbał, aby akcjonariusze zostali rzetelnie poinformowani o możliwości zbycia akcji. Jednak oczywiście decyzja o sprzedaży była już ich indywidualną sprawą. Niektórzy długo zwlekali, co było ryzykowne, tym bardziej, że sytuacja firmy była coraz gorsza.
Jednak zgromadzenie akcjonariuszy nie podjęło ostatecznej decyzji, że nie będzie uchwały w sprawie przymusowego odkupu akcji.
