Jak pomóc?
Jak pomóc?
- Z programu "Pajacyk" w tym roku szkolnym skorzysta 1524 dzieci z 87 placówek w całej Polsce . W Kujawsko-Pomorskiem posiłki finansowane przez PAH otrzymuje 187 dzieci z 12 szkół i świetlic. W ciągu roku trafi do nich żywność o wartości blisko 130 tys. zł. Akcję najłatwiej wesprzeć, wchodząc na stronę internetową www.pajacyk.pl i klikając w ikonkę pajacyka.
Potwierdza to ubiegłoroczny raport przygotowany przez Polską Fundację Pomocy Dzieciom "Maciuś", według którego w Kujawsko-Pomorskiem nie dojada niemal co dziesiąty maluch z klas 1-3.
Ten sam raport wskazuje, że głodny uczeń jest dobrze rozpoznawany przez nauczycieli, a źródeł pomocy nie brakuje. - Czasem sami rodzice zgłaszają nam potrzebę ciepłego posiłku dla dziecka, na problem wyczuleni są też wychowawcy i pedagog - mówi Maria Kamińska, wicedyrektor Zespołu Szkół w Dziewierzewie (gm. Kcynia), gdzie na 196 uczniów 43 korzysta z darmowych posiłków.
Przeczytaj również: Uwaga! Prawie co dziesiąty maluch w naszym województwie jest niedożywiony
Podstawową formą pomocy jest rządowy program dożywiania. W pierwszej połowie tego roku w naszym województwie objętych nim było ponad 90 tys. dzieci i młodzieży. - W ramach programu w budżecie wojewody zagwarantowane jest sto proc. zapotrzebowania, które sygnalizują samorządy - zapewnia Bartłomiej Michałek, rzecznik wojewody.
W tym roku na dożywianie nasz region wyda 57 mln zł. 42 mln pochodzą z budżetu państwa, resztę dołożą samorządy.
Na alarmujące statystyki dotyczące niedożywienia zwracają uwagę organizacje zajmujące się wspieraniem najuboższych. - Chcemy przypomnieć o tym, że głód to nasz wspólny problem - mówi Łukasz Bartosik, z toruńskiego oddziału Polskiej Akcji Humanitarnej. - Nasza pomoc w programie "Pajacyk" wciąż jest niewystarczająca, dlatego apelujemy o wsparcie.
PAH stawia też na edukację. Toruński odział przeprowadził warsztaty w szkołach. W planie jest też stworzenie muralu "Czy głód to ludzka spraw(k)a?".
Czytaj e-wydanie »