Od początku działa pod czujnym okiem Julii Doszny. Ona właśnie wprowadziła członkinie zespołu w arkana muzyki i pieśni, otworzyła głosy i sprawiła, że wspólne śpiewanie daje im mnóstwo radości.
Panie wykonują pieśni łemkowskie, ukraińskie, białoruskie i polskie.
Ich repertuar podyktowany jest niejako porami roku, obrzędami i świętami. Czerpią z bogatych źródeł pieśni zebranych i zapisanych przez etnografów Oskara Kolberga i Romana Reinfussa jak również z żywej kultury ludowej.
Występowały dwukrotnie (2018 i 2019) na Święcie Maziarzy Łosiańskich w Łosiu, z pieśniami "Janowymi" w Komańczy (2018), z koncertem kolęd łemkowskich w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy (2020).
W sierpniu 2020 roku wzięły udział w projekcie muzycznym "Łemkowyna Łem" zarejestrowanym w Cerkwi w Bartnem.
W 2018 roku wydały pierwszą płytę pt."Pieśni Kobiet" i obecnie przygotowują się do nagrania drugiej płyty.
Julia Doszna to łemkowska pieśniarka o fascynującym głosie i niezwykłej osobowości. Urodziła się w Bielance, obecnie mieszka w Łosiu w Beskidzie Niskim. Śpiewanie jest dla niej modlitwą, wewnętrzną potrzebą, nawet przymusem; jest rozmową o Łemkach, ich miłości do Boga, ludzi i ziemi.
W jej repertuarze znajdują się ludowe pieśni liryczne, religijne i obrzędowe. Śpiewa od najmłodszych lat. Bardziej "zdyscyplinowanego" śpiewu uczył ją znakomity muzyk i kompozytor Jarosław Trochanowski twórca zespołu Łemkowyna, w którym śpiewała w latach 1986-1988.
Doszna występowała na wielu scenach w Polsce, Kanadzie, USA, Niemczech, Rosji, Czechach, Słowacji, Ukrainie.
Śpiewakom towarzyszył Mirosław Bogoń, który zagrał na akordeonie i lirze korbowej. O aranżacje utworów zadbał Łukasz Doszna.
