https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Aleksander Kwaśniewski ma 70 lat. Tak się zmieniał były prezydent RP w ostatnich 30 latach [14.05.2025]

(iwo)
Opracowanie:
Aleksander Kwaśniewski dla jednych jest symbolem skutecznej transformacji Polski i architektem jej sukcesów w NATO i UE, dla innych uosobieniem kompromisów z dawnym systemem i kontrowersji, które nie omijały jego prezydentury. Po 30 latach na scenie publicznej i 70 latach życia, Kwaśniewski pozostaje jednym z najbardziej wpływowych i charakterystycznych polityków III Rzeczpospolitej. Tak się zmieniał były prezydent RP w ostatnich 30 latach - oto Aleksander Kwaśniewski kiedyś i dziś, zobaczcie w galerii
Aleksander Kwaśniewski dla jednych jest symbolem skutecznej transformacji Polski i architektem jej sukcesów w NATO i UE, dla innych uosobieniem kompromisów z dawnym systemem i kontrowersji, które nie omijały jego prezydentury. Po 30 latach na scenie publicznej i 70 latach życia, Kwaśniewski pozostaje jednym z najbardziej wpływowych i charakterystycznych polityków III Rzeczpospolitej. Tak się zmieniał były prezydent RP w ostatnich 30 latach - oto Aleksander Kwaśniewski kiedyś i dziś, zobaczcie w galerii AKPA
15 listopada 2024 roku Aleksander Kwaśniewski obchodził swoje 70. urodziny. To doskonała okazja, by przyjrzeć się drodze, jaką przeszedł ten jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich polityków ostatnich dekad od młodego działacza socjalistycznego po dwukrotnego prezydenta Rzeczypospolitej, który dziś jest komentatorem życia publicznego i działaczem na rzecz integracji europejskiej.

Od dziennikarza do polityka - Aleksander Kwaśniewski i jego rodzina

Aleksander Kwaśniewski urodził się w 1954 roku w Białogardzie. Jego ojciec był chirurgiem i sędzią piłkarskim, matka pielęgniarką pochodzącą z rodziny rosyjskojęzycznej. Kwaśniewski studiował handel zagraniczny na Uniwersytecie Gdańskim, ale studiów ostatecznie nie ukończył. Zanim rozpoczął karierę polityczną, był redaktorem naczelnym "Sztandaru Młodych" oraz współtwórcą czasopisma "Bajtek".

Człowiek systemu - lata 80. XX w. i PRL w karierze Aleksandra Kwaśniewskiego

W czasach PRL Kwaśniewski pełnił szereg ważnych funkcji w strukturach państwowych: był ministrem ds. młodzieży, szefem Komitetu Młodzieży i Kultury Fizycznej oraz prezesem Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Aktywnie uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu. U schyłku PRL był jednym z przedstawicieli nowego nurtu polityków, którzy przygotowywali się do życia w demokratycznej Polsce.

Droga na szczyt - prezydentura Aleksandra Kwaśniewskiego

W 1995 roku, po kontrowersyjnej kampanii, pokonał Lecha Wałęsę w wyborach prezydenckich. Zarzuty dotyczące nieprawdziwej informacji o wyższym wykształceniu nie przeszkodziły mu w objęciu urzędu. W 2000 roku wygrał reelekcję w pierwszej turze, pokonując m.in. Mariana Krzaklewskiego.

Kwaśniewski był prezydentem w kluczowych momentach historii Polski: ratyfikował wejście do NATO w 1999 roku i traktat akcesyjny do UE w 2003 roku. Wspierał integrację europejską, promował demokratyzację Europy Wschodniej, a jego rola jako mediatora podczas pomarańczowej rewolucji na Ukrainie została doceniona międzynarodowo.

Jednocześnie prezydentura Kwaśniewskiego obfitowała w kontrowersje. Pamiętna była sytuacja z wizyty w Charkowie w 1999 roku, kiedy prezydent zachowywał się podejrzanie co ostatecznie sam tłumaczył "gościnnością gospodarzy". Często krytykowano go za zbyt dużą liczbę ułaskawień i bliskie relacje z postkomunistycznym establishmentem.

Po urzędzie wykładowca, komentator, fundator - oto Aleksander Kwaśniewski

Po zakończeniu kadencji w 2005 roku Aleksander Kwaśniewski pozostał aktywny publicznie. Założył Fundację "Amicus Europae", prowadził wykłady na uniwersytecie Georgetown w USA i często komentował życie polityczne. Choć wielokrotnie pojawiały się spekulacje o jego powrocie do polityki, Kwaśniewski pozostał bardziej mentorem i komentatorem niż graczem.

Aleksander Kwaśniewski ma 70 lat. Tak się zmieniał były prezydent RP w ostatnich 30 latach

Wizerunkowo Kwaśniewski przeszedł długą drogę. Z młodego działacza z lat 80. i 90. XX w. przemienił się w statecznego, siwiejącego męża stanu. Nadal jest obecny w mediach, choć dziś już rzadziej komentuje bieżącą politykę. Zamiast tego skupia się na kwestiach europejskich i demokracji w Europie Wschodniej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Styl życia

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska