https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Aleksandrów Kujawski. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie przeciwdziała wykluczeniu społecznemu

(iga)
Grupy wsparcia, pomoc specjalistów, kontrakty socjalne i inne formy zaprezentowano na spotkaniu podsumowującym efekty projektu, realizowanego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie.

Projekt PCPR nosił nazwę "Moja szansa na niezależność" i był współfinansowany przez Europejski Fundusz Społeczny w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. PCPR udało się pozyskać dotację w kwocie ok. 123 tys. złotych na jego realizację. Celem tego przedsięwzięcia jest aktywizowanie osób, zagrożonych społecznym wykluczeniem.
- Chodziło nam o aktywizowanie osób z dziesięciu rodzin zastępczych, wyzwolenie w nich motywacji do zmian, prowadzących do prawidłowego pełnienia ról społecznych - tłumaczy Sylwia Ceplin, koordynatorka projektu. - Zastosowaliśmy kompleksowy system wsparcia tak, by biorący udział w naszym projekcie mieli większą niż dotąd szansę powrotu na rynek pracy. Zaproponowaliśmy, poza realizacją ośmiu kontraktów socjalnych, Program Aktywności Lokalnej, który zakłada szeroka pomoc rodzinom, borykających się z różnymi problemami.
PCPR zorganizował spotkania grup rodzinnych, w tym dzieci oraz osób zaprzyjaźnionych, na których omawiano problemy rodzin i ustalano plan wyjścia z sytuacji. Chodziło o to, by rodzina sama próbowała rozwiązywać swoje problemy. Nie było to proste, zważywszy na rangę występujących problemów (przemoc w rodzinie, problemy opiekuńczo-wychowawcze, niepełnosprawność, niezaradność w realizowaniu ról społecznych). Pomocą służyli rodzinom specjaliści: radca prawny, pracownik socjalny, psycholog, którzy od września pełnią dyżury w Punkcie Konsultacyjnym dla Ofiar Przemocy w Rodzinie. Dzięki tym działaniom po raz pierwszy w powiecie aleksandrowskim zawiązała się grupa wsparcia dla rodzin zastępczych.
Sylwia Ceplin podkreśla, że realizacja projektu "Moja szansa na niezależność" umożliwiła rozwój funkcji integracyjnej PCPR, które dotąd koncentrowało się głównie na interwencyjnych formach pomocy społecznej.
- W przyszłym roku PCPR, kontynuując realizację Programu Aktywności Lokalnej, zamierzamy objąć naszym wsparciem, poza rodzinami zastępczymi, również rodziny z dzieckiem niepełnosprawnym. Konieczne jest bowiem zwalczanie wykluczenia społecznego, a możemy to robić między innymi poprzez ułatwianie szerszego dostępu do pracy, pomoc w zdobywaniu lub zmianie kwalifikacji zawodowych, wspieranie samodzielności i aktywności osób zagrożonych marginalizacją społeczną i zawodową - podkreśla koordynatorka projektu "Moja szansa na niezależność“

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska