Dwie pierwsze edycje tego konkursu przygotowywał i organizował Zespół Szkół nr 2 im. mjra Henryka Dobrzańskiego "Hubala". Tegoroczną - Miejskie Centrum Kultury, a wiąze się to z Rokiem Edwarda Stachury w Aleksandrowie Kujawskim
Jurorzy i widzowie obejrzeli dziewięć prezentacji. Po każdej Tomasz Rychert, przewodniczący jury prowadził krótkie rozmowy z autorami.
>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<
O zdobywcy głównej nagrody przewodniczący jury mówi, że doskonale wyczuł ideę i zasady tego konkursu. - Chodzi o opowiedzenie własnej historii tak, by czuło się w niej ducha Stachury. Kreowane obrazy i opowieści nie mogą być omówieniem lektur, ale muszą wynikać z utworów Steda - tłumaczy.
W ubiegłym roku Maciej Filip Andryszewski także otrzymał I nagrodę ex equo z Oskarem Smagą z Bydgoszczy. Ubiegłoroczną prezentację bydgoszczanina pokazano w tym roku poza konkursem.
W tym roku zdobywcę pierwszej nagrody zainspirowała "Siekierezada". Na ekranie pojawia się jej fragment. Ale nie temu utworowi poświęcona była prezentacja, a śmierci aktora Zbigniewa Cybulskiego pod kołami pociągu, o której mowa w "Siekierezadzie".
Druga nagrodę jury w składzie: Tomasz Rychert (przewodniczący), Weronika Kuźmińska i Emilia Gałąska przyznało drugą nagrodę Krzysztofowi Sałkowi, a trzecią - Julii Osińskiej.
Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki w postaci Aleksandrowskiego Słownika Biograficznego oraz biografii Edwarda Stachury pt. "Buty Ikara" Mariana Buchowskiego, a laureaci dodatkowe nagrody książkowe. Ufundowali je burmistrz i starosta.
Maciej Filip Andryszewski otrzymał też nagrodę wójta gminy Aleksandrów dla najlepszego uczestnika z tej gminy.
Pogoda na dzień (23.10.2017) | KUJAWSKO-POMORSKIE
Źródło: TVN Meteo/x-news