- Czy w powiecie aleksandrowskim mieszkańcy mogą czuć się bezpiecznie?
- W porównaniu z rokiem dwa tysiące dziewiątym ilość przestępstw spadła, a wzrosła o ponad siedem procent ich wykrywalność i to we wszystkich naszych jednostkach. W ubiegłym roku odnotowaliśmy tysiąc czterysta czterdzieści sześć przestępstw, a dwa lata wcześniej było ich aż dwa tysiące trzydzieści trzy. Zmniejszenie niekorzystnych wskaźników jest zasługą wszystkich policjantów z pionu prewencji i kryminalnego. Niestety, statystyki pokazują też więcej osób zabitych w wypadkach komunikacyjnych i większą liczbę kolizji. Ale poczucie bezpieczeństwa wśród mieszkańców wzrosło.
- Czy udało się komendzie pozyskać jakiś nowy sprzęt?
- Sukcesywnie wymieniamy stary sprzęt na nowszy, głównie elektroniczny. Dwa lata temu wyposażyliśmy się w piętnaście nowych radiowozów. Łącznie mamy ich dwadzieścia, oznakowanych i nieoznakowanych. Pion kryminalistyczny wyposażony został w specjalistyczne stanowisko do wykonywania zdjęć syna-litycznych oraz w sprzęt do zabezpieczania śladów. Poza tym mamy nowego psa, owczarka niemieckiego, a w Ciechocinku patrol rowerowy. Burmistrz uzdrowiska kupił umundurowanie i sprzęt potrzebny policjantom na jednośladach.
- A jak wygląda sytuacja kadrowa? Brakuje policjantów?
- Powiększyliśmy w ubiegłym roku liczbę etatów o 10, ale wciąż mamy 16 wakatów. Zachęcamy osoby, które chciałyby zasilić nasze szeregi do wzięcia udziału w procesie rekrutacji.
- Jak układa się współpraca z urzędami miast i gmin w powiecie?
- Jest bardzo dobra. Zawsze możemy liczyć na wsparcie samorządów. Każda z gmin dba w swoim zakresie o bezpieczeństwo, niektóre instalują monitoring, inne powołują straż gminną. Urzędy wspierają nas w miarę swoich finansowych możliwości. Otrzymujemy dotacje na paliwo. Wszystkie samorządy włączyły się w akcję wyposażenia pierwszoklasistów w odblaski. Ciechocinek w sezonie letnim finansuje pobyt policjantów z oddziałów prewencji, którzy zasilają szeregi miejscowego komisariatu. Gmina Zakrzewo podarowała nam ostatnio komputer. Otrzymujemy także nowoczesny sprzęt, na przykład urządzenia do pomiaru prędkości czy do kontroli stanu trzeźwości kierującego.
- Mógłby Pan podsumować miniony rok?
- Końcówka ubiegłego roku była dramatyczna. Chodzi tu o porwanie i morderstwo Eweliny Skwary. Nie lekceważyliśmy żadnego sygnału, który mógł doprowadzić nas do sprawcy. Znakomicie układała się współpraca z mieszkańcami. Był to dla nas szczególnie trudny okres. Wcześniej, latem, mieliśmy w powiecie dwa alarmy, związane z zagrożeniem powodziowym. Korzystaliśmy wówczas z pomocy oddziałów prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. Generalnie to nie był rok dla nas łatwy, ale udało nam się zatrzymać więcej osób poszukiwanych. Zwiększyła się wykrywalność przestępstw w takich kategoriach, jak kradzieże, uszkodzenia mienia, włamania i rozboje. Zastosowano więcej (o sześć) środków zapobiegawczych w postaci tymczasowego aresztu. Przeprowadziliśmy szereg akcji prewencyjnych w ramach programu "Bezpieczny powiat".
- A jak rysują się plany na obecny rok?
- Główne nasze zadanie to ciągłe zwiększanie poczucia bezpieczeństwa wśród obywateli. Będziemy robić wszystko, aby to się udało. Nasze starania będą się skupiały na zmniejszeniu ilości przestępstw i zwiększeniu ich wykrywalności. A pod koniec roku czeka nas ceremonia nadania sztandaru dla komendy powiatowej.
Czytaj e-wydanie »