Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alternatywy 4 - blok. W tych miejscach kręcono kultowy serial

OPRAC.:
Dariusz Nawrocki
Dariusz Nawrocki
Sławomir Szeliga z rodziną od kilku już lat podróżuje po Polsce śladami kultowych seriali i filmów. Tym razem wybrali się w swoją 27. filmową podróż. Odwiedzili Warszawę, gdzie kręcono serial "Alternatywy 4". Tak dziś wyglądają miejsca znane z serialu "Alternatywy 4". Zobaczcie zdjęcia >>>>
Sławomir Szeliga z rodziną od kilku już lat podróżuje po Polsce śladami kultowych seriali i filmów. Tym razem wybrali się w swoją 27. filmową podróż. Odwiedzili Warszawę, gdzie kręcono serial "Alternatywy 4". Tak dziś wyglądają miejsca znane z serialu "Alternatywy 4". Zobaczcie zdjęcia >>>>Archiwum Sławomira Szeligi/ screen z serialu "Alternatywy 4"
Sławomir, Agnieszka i Kacper Szeligowie z Inowrocławia wybrali się w kolejną podróż śladami polskiego filmu. Tym razem odwiedziili Warszawę, by odnaleźć kultowe miejsca znane z serialu "Alternatywy 4". Dziś każdy może je odwiedzić i przypomnieć sobie doskonale znane kadry z komedii Stanisława Barei. Zobaczcie zdjęcia!

Spis treści

Czy blok Alternatywy 4 istnieje?

Sławomir Szeliga z rodziną od kilku już lat podróżuje po Polsce śladami kultowych seriali i filmów. Tym razem wybrali się w swoją 27. filmową podróż. Odwiedzili Warszawę, gdzie kręcono serial "Alternatywy 4".

To polska komedia w reżyserii Stanisława Barei. Serial powstał w 1983 roku. Na ekranach telewizorów zobaczyliśmy ją po raz pierwszy w drugiej połowie 1986 roku. Potem Polacy wielokrotnie wracali do tego serialu, by przypomnieć sobie niezwykle zabawne dialogi i zobaczyć w akcji najlepszych polskich aktorów.

Słynny blok z serialowej ulicy "Alternatywy 4" istnieje do dziś. Można go odwiedzić i poczuć klimat tej fenomenalnej komedii. Zresztą, zobaczcie sami w poniższej galerii.

Na jakim osiedlu kręcono Alternatywy 4?

Serial "Alternatywy 4" kręcono głównie na warszawskim Ursynowie. Część scen powstało na Targówku.

Jakie miejsca odwiedzili Szeligowie z Inowrocławia?

- Tym razem wędrowaliśmy śladami filmowych plenerów kultowego serialu w reżyserii Stanisława Barei pod tytułem "Alternatywy 4": na warszawskim Targówku i Ursynowie. Byliśmy przy Domu Paprockich na ulicy Biruty 18, gdzie mieszkał profesor Dąb - Rozwadowski przed przeprowadzką i pod domem na Naczelnikowskiej 50, na którym mural upamiętnia filmową postać Józefa Balcerka. Mural ze Stanisławem Aniołem, którego zagrał Roman Wilhelmi namalowano na budynku przy ulicy Stanisława Kazury 10 - zdradza Sławomir Szeliga.

Przypomina, że ekipa Stanisława Barei pracowała nad serialem 40 lat temu. Potem czekała 3 lata na oficjalną emisję.- Zmieniło się oblicze warszawskich plenerów w ciągu minionego czasu, ale pamięć o serialu wśród mieszkańców stolicy jest "wiecznie żywa". W 2005 roku Rada Miasta nadała nazwę Alternatywy jednej z ulic. Ale tamten budynek z numerem "czwartym" nie ma nic wspólnego z realizacją kultowego serialu - podkreśla Sławomir Szeliga.

Na jakiej ulicy znajduje się blok z serialu "Alternatywy 4"?

Głównym celem wycieczki Szeligów do Warszawy był blok, przy którym kręcono zdjęcia do serialu "Alternatywy 4".

Serialowy blok mieści się przy ulicy Marii Grzegorzewskiej 3 na Ursynowie w Warszawie. - To właśnie tutaj 40 lat temu pracowała ekipa Stanisława Barei. Na parterze rezydował Stanisław Anioł razem ze swoją żoną Miećką. Naprzeciwko ich mieszkali Majewscy z córką Ewą oraz Antoni Kierka, którym się opiekowali. Na pierwszym piętrze żyli Balcerkowie, Kubiakowie oraz Tekla Wagnerówna. Drugie piętro to mieszkania profesora Dąb-Rozwadowskiego oraz docenta Zenobiusza Furmana i Bożeny Lewickiej, nauczycielki adorującej docenta. Na trzecim piętrze mieszkał lekarz Zdzisław Kołek, dźwigowy Zygmunt Kotek oraz konstruktor Manc, a na ostatnim - działacz partyjny Jan Winnicki ze swoją narzeczoną i... "Bitwą pod Grunwaldem". Było tam również mieszkania inżyniera Dominika, który wynajmował je stypendyście z Harvardu - wylicza Sławomir Szeliga.

Gdzie mieszkał Balcerek?

Szeligowie postanowili odwiedzić też osiedle, w którym mieszkał kultowy Balcerek (w tej roli Witold Pyrkosz).

- Józef Balcerek mieszkał z rodziną pod adresem Mokra 8 na warszawskim Targówku przed eksmisją "na wieś", czyli osiedle mieszkaniowe na Ursynowie. Jego koledzy, Leberka i Matraszek, z trudem znaleźli kompana w nowym miejscu. Mieli okazję zamienić kilka słów z reżyserem, który zagrał dzielnicowego Parysa - przypomina Sławomir Szeliga.

Po przeprowadzce Balcerek zamieszkał na pierwszym piętrze bloku przy ulicy Alternatywy 4, ale mieszkańcy Targówka nie zapomnieli…

- Na fasadzie budynku przy ulicy Naczelnikowskiej 50 umieszczono mural z tą filmową postacią, którą kreował w serialu Witold Pyrkosz - relacjonuje Sławomir Szeliga.

Gdzie mieszkał profesor Ryszard Dąb - Rozwadowski?

Sławomir Szeliga z rodziną odwiedzili też dom profesorora Ryszarda Dąb - Rozwadowskiego (w tej roli Mieczysław Voit).

- Ryszard Dąb-Rozwadowski mieszkał pod adresem Rajgrodzka 17, ale filmową siedzibę profesora "zagrał" Dom Paprockich przy ulicy Biruty 18. Budynek jest reliktem dawnej drewnianej zabudowy Targówka. W 2021 został wpisany do rejestru zabytków - zdradza Sławomir Szeliga.

Po przeprowadzce na Ursynów historyk prawa zamieszkał na drugim piętrze bloku przy ulicy Alternatywy 4.

Sławomir Szeliga podkreśla, że plenery rzeczywiście filmowano przed budynkami. Wszystkie sceny we wnętrzach mieszkań były rejestrowane w telewizyjnym atelier.

Gdzie znajduje się mural ze Stanisławem Aniołem?

- Mural ze Stanisławem Aniołem, którego zagrał Roman Wilhelmi namalowano na budynku przy ulicy Stanisława Kazury 10. W pobliżu miejsca, gdzie Leberka (Emil Karewicz) i Matraszek (Marian Łącz) rozmawiali z dzielnicowym Parysem (w tej roli wystąpił Stanisław Bareja) poszukując Józefa Balcerka - przypomina Sławomir Szeliga.

Co przedstawia mural ze Stanisławem Aniołem?
To kultowy moment z filmu, w którym pada kultowy dialog:
- Proszę pana, proszę pana chciałem zapytać jaki ten orzeł ma być?
- No jak to jaki? No normalny, taki jak godło narodowe. Taki orzeł wie pan z rozwiniętymi skrzydłami. O, tak
- odpowiada Stanisław Anioł i demonstruje:

mural
Oto mural ze Stanisławem Aniołem przy ulicy Stanisława Kazury 10 w Warszawie. Archiwum Sławomira Szeligi/ screen z serialu "Alternatywy 4"
od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska