https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe rezerwaty przyrody w Kujawsko-Pomorskiem. Takie obszary już wkrótce mogą być chronione

Marek Weckwerth
Po ostatnich konsultacjach RDOŚ w Bydgoszczy proponuje ustanowienie rezerwatu „Dęby Węgrzynowskie”.
Po ostatnich konsultacjach RDOŚ w Bydgoszczy proponuje ustanowienie rezerwatu „Dęby Węgrzynowskie”. RDOŚ Bydgoszcz
Do 16 maja można przesyłać swoje uwagi w sprawie utworzenia kolejnych rezerwatów przyrody w województwie kujawsko-pomorskim. Do tej pory padło 19 propozycji, z czego 12 zyskały akceptację i właśnie tyle mamy nowych obszarów chronionych.

Propozycje zostały zweryfikowane w terenie przez zespół, w skład którego wchodzą przedstawiciele Lasów Państwowych oraz pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Bydgoszczy. Na tej podstawie wybrano obiekty wykazujące się wysokimi walorami przyrodniczymi, uzasadniającymi do objęcie ich ochroną w postaci rezerwatu przyrody.

Po ostatniej (20 grudnia 2024 roku) decyzji dyrektor bydgoskiej RDOŚ dr Ewy Patalas, w regionie mamy 106 rezerwatów przyrody o łącznej powierzchni 9892,03 ha.

To ramach projektu zakładającego powołanie 100 rezerwatów przyrody na 100-lecie działalności Lasów Państwowych.

Dęby Węgrzynowskie i większy Las Piwnicki

Po ostatnich konsultacjach RDOŚ w Bydgoszczy proponuje ustanowienie rezerwatu „Dęby Węgrzynowskie” oraz powiększenie istniejącego już rezerwatu przyrody „Las Piwnicki”.

To szósta transza rezerwatów planowanych do utworzenia. Kolejne propozycje będą konsultowane w późniejszym terminie (daty jeszcze nie ustalono).

Aby wziąć udział w konsultacjach należy zapoznać się z propozycjami, po czym uzupełnić tabelę z uwagami, która znajduje się w Aktualnościach na stronie https://www.gov.pl/web/rdos-bydgoszcz. Uwagi należy wysłać na podany w tekście adres.

Po zakończeniu konsultacji RDOŚ przeanalizuje uwagi i opinie, i odniesie się do nich w raporcie, który opublikuje na tej samej stronie internetowej.

W szóstej odsłonie konsultacji chodzi zwłaszcza o Dęby Węgrzynowskie w Nadleśnictwie Miradz (gm. Strzelno, pow. mogileński), bo one mogą otrzymać status nowego rezerwatu przyrody.

Ochroną prawną planuje się objąć grąd środkowoeuropejski z ok. 230 -letnimi dębami, które rosną na 11,87 ha (otulina 11,38 ha). Las znajduje się w granicach obszaru Natura 2000 Pojezierza Gnieźnieńskiego oraz stanowi tzw. powierzchniowy pomnik przyrody.

Jak czytamy w uzasadnieniu ustanowienia rezerwatu – las, który nie jest użytkowany gospodarczo, stanowi siedlisko przyrodnicze o znaczeniu dla Wspólnoty.

W planach jest także powiększenie rezerwatu przyrody "Las Piwnicki" w Nadleśnictwie Toruń (gm. Łysomice, pow. toruński). Las ma zostaćpowiększony z 36,95 ha na 44,34 (otulina 46,80 ha).

Dzięki temu na większym obszarze będzie można chronić wielogatunkowe zbiorowiska leśne o cechach naturalnych, występujące na glebach wytworzonych z piasków terasowych i wydmowych. W Lesie Piwnickim można oglądać drzewa w wieku ok. 150 lat.

Nowe tablice na Kępie Bazarowej

- Trwają też przygotowania do oficjalnego odsłonięcia nowej tablicy rezerwatu przyrody Kępa Bazarowa na lewym brzegu Torunia z nadaną już nazwą imienia Bogdana Chrapkowskiego - informuje nas Leszek Wasielewski, wiceprezes Okręgu Pomorsko- Kujawskiego Polskiego Klubu Ekologicznego.

Odsłonięcie odbędzie się w obecności pana Bogdana i jego małżonki – Elżbiety, przyjaciół oraz przedstawicieli Rady i Urzędu Miasta Torunia.

Nową treść tablicy rezerwatu ustanowiono zarządzeniem RDOŚ w Bydgoszczy 20 grudnia 2024 roku. Rezerwat utworzono w roku 1987.

Bogdan Chrapkowski (92 lata) jest emerytowanym wojewódzkim konserwatorem przyrody w Toruniu, leśnikiem i biologiem, zasłużonym dla ochrony środowiska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Turystyka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska