Amazonki z Inowrocławia od pewnego czasu uczestniczyły w kursach komputerowych prowadzonych przez Fundację Ekspert-Kujawy. Przy okazji tych spotkań zrodził się pomysł, by zorganizować dla nich i inne zajęcia. - To najczęściej panie niepracujące, rencistki, po 45 roku życia - mówi Jolanta Woźnica z fundacji. - Zamknięcie w domu nie sprzyja ich zdrowiu, ich samopoczuciu. A często są to osoby, które mogłyby jeszcze choć trochę pracować.
Szansa powrotu do pracy
We współpracy z toruńskim Stowarzyszeniem Amazonek zrodził się więc projekt aktywizacji kobiet po przebytej chorobie nowotworowej raka piersi. Zaadresowano go do pań bez stałego zatrudnienia, mieszkających na terenie naszego województwa. Jego celem jest pomoc nie tylko w odnalezieniu się w nowej sytuacji zdrowotnej, ale przede wszystkim stworzenie amazonkom szansy powrotu do aktywności zawodowej, zachęcenie do szukania pracy. - Chcemy, by umiały przekonać do siebie potencjalnych pracodawców - dodaje Jolanta Woźnica.
Komputer i angielski
Projekt zakłada m.in. przeprowadzenie cyklu zajęć komputerowych. Skorzystają z nich co najmniej 64 panie, które na czas nauki (3 miesiące) otrzymają do domu komputery. Będą też lekcje języka angielskiego dla kilkunastu osób i spotkania z lekarzem, psychologiem, rehabilitantem i doradcą zawodowym. Dla 48 najaktywniejszych uczestniczek zajęć planowane są wyjazdy aktywizacyjno-rehabilitacyjne do Ciechocinka i Inowrocławia.
Dla kobiet w całym regionie
Wczoraj w Inowrocławiu oficjalnie zainaugurowano rozpoczęcie programu. Amazonki z Torunia, Bydgoszczy, Chełmży, Świecia, Włocławka, Mogilna i oczywiście z samego Inowrocławia z uznaniem wypowiadały się o zaplanowanych dla nich zajęciach.
Projekt w 100 procentach finansowany jest ze środków unijnych.
Duże zainteresowanie nim zachęciło fundację do rozpoczęciu przygotowań do przeprowadzenia podobnych programów. Dla Amazonek z innych województw, ale i dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym z powodu innych schorzeń.